YÖK'ten 34 yas üstü kadinlara devlet üniversitelerinde özel kontenjanSelma Kasap- YÖK Baskani Prof. Dr. Özvar: - "Bu haktan daha önce herhangi bir lisans programindan mezun olmayan kadinlar yararlanacak. Daha önce bir önlisans programindan mezun olanlar ise sadece lisans programlari için ayrilan kontenjanlari tercih edebilecekler"

YÖK'ten 34 yas üstü kadinlara devlet üniversitelerinde özel kontenjanSelma Kasap- YÖK Baskani Prof. Dr. Özvar:
- "Bu haktan daha önce herhangi bir lisans programindan mezun olmayan kadinlar yararlanacak. Daha önce bir önlisans programindan mezun olanlar ise sadece lisans programlari için ayrilan kontenjanlari tercih edebilecekler"

ANKARA (AA) - Yüksekögretim Kurulu (YÖK) Baskani Prof. Dr. Erol Özvar, farkli nedenlerle üniversiteye gidememis 34 yas üstü kadinlara bu yil ilk kez devlet üniversitelerinin önlisans ve lisans programlarinda kontenjan ayrildigini açikladi.

Özvar, yaptigi yazili açiklamada, 8 Mart Dünya Kadinlar Günü'nü kutlayarak kadinlarin yüksekögretim sistemindeki önemine iliskin degerlendirmede bulundu ve 34 yas üstü kadinlara yönelik bu yil ilk kez uygulanacak projeyle ilgili bilgi verdi.

1 Ocak 2023 itibariyla 34 yasini tamamlamis kadinlar için devlet üniversitelerinin merkezi yerlestirmeyle ögrenci alan önlisans ve lisans programlarinda "34 yas üstü kadinlar kontenjani" ayrildigini belirten Özvar, konuya iliskin kararin "özel durumu bulunan adaylar" basligi altinda 2023-YKS Kilavuzu'nda yayimlandigini bildirdi.

Erol Özvar, "Bu haktan daha önce herhangi bir lisans programindan mezun olmayan kadinlar yararlanacak. Daha önce bir önlisans programindan mezun olanlar ise sadece lisans programlari için ayrilan kontenjanlari tercih edebilecekler." bilgisini verdi.

34 yas üstü kadinlar için ayrilan kontenjanlarin sinirli oldugunu belirten Özvar, kontenjanlarin merkezi yerlestirmeyle dolmamasi veya kayitlar sonrasi bos kalmasi durumunda ek yerlestirme yapilacagini belirtti.

Özvar, daha çok kadinin yüksekögretim sistemine dahil olmasina katki saglayacak bu duyuruyu, 8 Mart Dünya Kadinlar Günü'nde yapmaktan memnuniyet duydugunu ifade etti.

- Yüksekögretim istatistiklerinde kadinlar öne çikiyor

Türkiye'nin, kadinlarin yüksekögretimdeki yeri açisindan birçok gelismis ülkenin önünde yer aldigini vurgulayan Özvar, su bilgileri verdi:

"Türkiye'deki 33 bin 385 profesörden 11 bin 230'u kadindir. Geçen yil yüzde 32 olan kadin profesör orani bu yil yüzde 33,64'e yükseldi. Bu oran da yüzde 20,8 olan AB ülkeleri ortalamasinin çok üstündedir. Kadinlarimizin yüksekögretimdeki bu basarisindan büyük memnuniyet duydugumuzu ve onlari her zaman desteklemeye devam edecegimizi vurgulamak isterim."

Yüksekögretimde rektör, dekan, bölüm baskani, yüksekokul müdürü gibi yönetici konumundaki kadin oraninin da AB ülkeleri ortalamasinin çok üzerinde olduguna dikkat çeken Özvar, "AB ortalamasi yüzde 24 iken Türkiye'de bu oran yüzde 28'den bu yil yüzde 32'ye yükseldi." dedi.

Özvar, üniversitelerde 84 bin 398 kadin akademisyenin görev yaptigini belirtti.

Yüksekögretimde kadin okullasma oraninin da her yil arttigini vurgulayan Özvar, "Türkiye'de yüksekögretimin yayginlasmasiyla 18-22 yas kadin okullasma orani yüzde 49,20 ile yüzde 40,31 olan erkek okullasma oraninin önüne geçti." bilgisini verdi.