VakifBank'tan 5 yil vadeli 750 milyon dolarlik yeni sürdürülebilir eurobond ihraciYunus Türk- VakifBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih: - "Çesitlendirdigimiz kaynak yapisi, uzun vadeli ve uygun maliyetli uluslararasi fonlama imkanlari ile yurt disindan ülkemize yeni kaynaklar temin etmeye devam edecegiz"

VakifBank'tan 5 yil vadeli 750 milyon dolarlik yeni sürdürülebilir eurobond ihraciYunus Türk- VakifBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih:
- "Çesitlendirdigimiz kaynak yapisi, uzun vadeli ve uygun maliyetli uluslararasi fonlama imkanlari ile yurt disindan ülkemize yeni kaynaklar temin etmeye devam edecegiz"

ISTANBUL (AA) - VakifBank, 2020 ve 2021'de sektörde öncü olarak gerçeklestirdigi sürdürülebilir eurobond islemlerinin ardindan yeni ihraci da basariyla tamamlayarak bu islemi üçüncü kez gerçeklestiren ilk Türk bankasi oldu.

VakifBank açiklamasina göre, dünyanin her bölgesinden ilgi gören isleme, ihraç büyüklügünün 3,5 kati kadar talep geldi.

Açiklamada görüslerine yer verilen VakifBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, sürdürülebilir finansman alaninda bankacilik sektörü için önem arz eden islemlere imza attiklarini vurguladi.

Üstünsalih, sürdürülebilirlik ve özellikle sürdürülebilir finansmanin hem bankalari hem de sektör açisindan çok kiymetli oldugunu belirterek, sunlari kaydetti:

"Kisa süre önce Fransiz Kalkinma Ajansi (AFD) ile 'Yesil Konut Projesi' kapsaminda ikinci 100 milyon avro kredi kullandirimi için sözlesme imzaladik. Akabinde 750 milyon dolar tutarinda sürdürülebilir eurobond islemi gerçeklestirdik. 5 yil vadeli bu yeni isleme, dünyanin her bölgesinden 180'e yakin kurumsal yatirimcidan ihraç büyüklügünün 3,5 kati kadar talep geldi. Gelen güçlü talep sayesinde islemin kupon orani, baslangiç seviyesinin 62,5 baz puan altinda yüzde 9,0 oraninda gerçeklesirken, nihai getiri orani ise yüzde 9,125 oldu.

Böylelikle ihraç ettigimiz sürdürülebilir eurobond ihraç büyüklügünün toplam tutari 2 milyar dolar seviyesine yükseldi ve bu alanda da Türk bankalari arasindaki lider pozisyonumuzu güçlendirdik. Ayrica hatirlanacagi gibi Türk bankalari arasinda en son 5 yil vadeli eurobond islemini 2021 yilinda yine biz yapmistik. 2 yil aradan sonra bu vadede piyasayi açan ilk Türk Bankasi yine biz olduk."

VakifBank olarak bu yilin basinda 2 milyar dolar tutarinda Türkiye bankacilik sektörünün tek seferdeki en büyük menkul kiymetlestirme islemini ve kisa zaman önce 500 milyon dolar tutarinda teminatli fonlama islemi gerçeklestirdikleri hatirlatan Üstünsalih, söz konusu sürdürülebilir eurobond ihraciyla birlikte bu yil içindeki uzun vadeli üçüncü büyük fonlama islemini de basariyla tamamlamis olduklarini aktardi.

Üstünsalih, "Çesitlendirdigimiz kaynak yapisi, uzun vadeli ve uygun maliyetli uluslararasi fonlama imkanlari ile yurt disindan ülkemize yeni kaynaklar temin etmeye devam edecegiz." ifadelerini kullandi.