TBB Baskani Sagkan, Adana'da Adli Yil Açilis Töreni'nde konustu:Abdulkerim S. B. Topaloglu- "Umut ediyorum ki 180 bin meslektasimizin ve tüm barolarimizin verecegi destekle bu dönem bazi olumlu gelismeleri hayata geçirecegiz"

TBB Baskani Sagkan, Adana'da Adli Yil Açilis Töreni'nde konustu:Abdulkerim S. B. Topaloglu- "Umut ediyorum ki 180 bin meslektasimizin ve tüm barolarimizin verecegi destekle bu dönem bazi olumlu gelismeleri hayata geçirecegiz"

ADANA (AA) - Türkiye Barolar Birligi (TBB) Baskani Erinç Sagkan, barolar ve meslektaslarinin verecegi destekle bu dönemde olumlu gelismeleri hayata geçirmeyi umut ettiklerini belirtti.

Sagkan, Adana Barosu Avukatlar Salonu'nda düzenlenen Adli Yil Açilis Töreni'nde, Türkiye'de 180 bin avukat, 27 bin stajyer avukat, 92 hukuk fakültesinde ise yaklasik 120 bin ögrencinin bulundugunu söyledi.

Avukata yönelik siddet olaylarina deginen Sagkan, söyle devam etti:

"Türkiye'de çok acil bir savunma reformuna ihtiyaç vardir. Bu reform en basta meclisin iradesiyle avukatlarin sosyoekonomik durumlarinin, avukatlarin içerisinde bulundugu nitelik sorununun, hukuk fakültesi nitelik sorunu basta olmak üzere bahsettigimiz ana problemlerin tamamini kapsayan ve çözüm önerilerini ortaya koyan bir irade ile mümkündür. Iste bunu yapmaya gayret ediyoruz. Adalet Bakanligi ile Cumhurbaskanligi Hukuk Politikalari Kurulu ile görüsüyoruz, görüsmeye devam edecegiz."

Avukatlar olarak kamu hizmeti yürüttüklerini belirten Sagkan, söyle devam etti:

"Bu ayin 7'sinde Cumhurbaskanligi Hukuk Politikalari Kurulu ile yapacagimiz Adalet Bakaninin da katilacagi bir toplantiyla avukatlik kanunun bazi maddelerinde meslek alanlarinin genisletilmesi, birçok mahkemede avukatla temsilin zorunlu olmasi gibi basliklar olmak üzere çok degerli bir çalismayi baslatacagiz. Umut ediyorum ki 180 bin meslektasimizin ve tüm barolarimizin verecegi destekle bu dönem bazi olumlu gelismeleri hayata geçirecegiz."

Adana Barosu Baskani Semih Gökayaz da yeni adli yilin tüm meslektaslari için basarili olmasini diledi.

Konusmalarin ardindan meslekte 40, 50 ve 60 yilini dolduran avukatlara plaket verildi.

Törene, Adana Büyüksehir Belediye Baskani Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Baskani Akif Kemal Akay, Çukurova Belediye Baskani Soner Çetin ve bazi avukatlar katildi.