Suudi Arabistan'in Filistin Büyükelçisi "ilk defa" Ramallah'i ziyaret edecekEnes Canli- Ziyaretin, Israil ile Suudi Arabistan arasindaki normallesme görüsmelerine iliskin taraflardan gelen "olumlu mesajlarin" ardindan gerçeklesiyor olmasi dikkati çekiyor

Suudi Arabistan'in Filistin Büyükelçisi "ilk defa" Ramallah'i ziyaret edecekEnes Canli- Ziyaretin, Israil ile Suudi Arabistan arasindaki normallesme görüsmelerine iliskin taraflardan gelen "olumlu mesajlarin" ardindan gerçeklesiyor olmasi dikkati çekiyor

KUDÜS (AA) - Suudi Arabistan'in yakin zamanda Filistin'e atadigi Büyükelçi Nayif Bender es-Sudeyri, göreve gelmesinin ardindan ilk defa isgal altindaki Bati Seria'ya gidecek.

Filistin Kurtulus Örgütü (FKÖ) Icra Komitesi Genel Sekreteri Hüseyin es-Seyh, X sosyal medya platformundan yaptigi paylasimda, "Büyükelçi Sudeyri'nin yakin zamanda Ramallah'a gelerek Filistin Devlet Baskani Mahmud Abbas'a güven mektubunu sunacagini" açikladi.

Büyükelçi'nin ziyareti, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Israil Basbakani Binyamin Netanyahu'nun iki ülke arasinda normallesme anlasmasi için yapilan görüsmelere iliskin verdikleri "olumlu mesajlarin" ardindan gerçeklesecek.

Bin Selman, yakin zamanda Fox televizyonuna verdigi röportajda, Israil ile normallesme anlasmasina "her geçen gün daha da yaklastiklarini" söylemisti. Netanyahu da Birlesmis Milletler (BM) Genel Kurulu konusmasinda "Suudi Arabistan ile tarihi bir anlasmanin esiginde olduklarini" dile getirmisti.

Suudi Arabistan, ABD'nin arabuluculugunda Israil ile yürüttügü normallesme görüsmeleri sirasinda tarihinde ilk defa Filistin'e büyükelçi atamisti.

Suudi Arabistanli Büyükelçi Nayif bin Bender es-Sudeyri, 12 Agustos'ta güven mektubunu Ürdün'ün baskenti Amman'daki Filistin Büyükelçiliginde Filistin Devlet Baskani Diplomasi Müstesari Mecdi el-Halidi'ye teslim etmisti.

Suudi Arabistan'in Filistin'e atadigi ilk büyükelçi Sudeyri'nin "tam yetkili olaganüstü büyükelçi" ve ayni zamanda "mukim olmayan Kudüs Baskonsolosu" olarak görev yapacagi belirtilmisti.

Israil ve Suudi Arabistan'in herhangi bir diplomatik iliskisi bulunmuyor. ABD yönetimi Bahreyn, Birlesik Arap Emirlikleri (BAE), Fas ve Sudan ile Israil arasinda saglanan normallesme anlasmalarinda oldugu gibi Suudi Arabistan'in da Israil ile normallesme anlasmasi imzalamasi için arabuluculuk yürütüyor.

Suudi Arabistan'in, normallesme için, Israil'den "Filistin meselesine iliskin somut adim atmasini" istedigi, ABD'den de "güvenlik teminati" ve "sivil amaçli nükleer güç" talep ettigi aktariliyor.

Israil'de asiri sagci isimlerin kritik görevlere geldigi, ülke tarihinin "en sag kabinesi" diye tanimlanan hükümetin basindaki Netanyahu'nun ise Filistinlilere iliskin "taviz vermekte" zorlanacagi degerlendiriliyor.