Sirbistan'da Ulusal Meclis oturumu "erken seçim" talebiyle protesto edildiAhmet Nurduhan

Sirbistan'da Ulusal Meclis oturumu "erken seçim" talebiyle protesto edildiAhmet Nurduhan

BELGRAD (AA) - Sirbistan'da muhalefet milletvekilleri, "erken seçim" talep ederek Ulusal Meclis oturumunu protesto etti.

Sirbistan Ulusal Meclisi'nde, aralarinda 2023 bütçesinin yeniden dengelenmesi, emekli maaslarina zam, yeni dogum yapan kadinlara yardimin da bulundugu 25 maddenin görüsülmesinin beklendigi oturum, muhalif parti milletvekillerince protesto edildi.

Muhalifler düdük çalarak, "hirsizlar" ve "istifa" sloganlari atarak Basbakan Ana Brnabic'in konusmasina engel olmaya çalisti.

"Erken seçim" talep eden muhalif vekiller, hükümeti istifaya çagirdi ve Sirbistan Ulusal Meclis Baskani Vladimir Orlic'in oturumu yönetmesini engelledi.

- "Asla geri adim atmayacagiz"

Muhalif Yesil-Sol Kulübü Baskani Radomir Lazovic, hükümetin, ülkede mayista düzenlenen ve toplamda 18 kisinin hayatini kaybettigi iki silahli saldiri sonrasi halki "sistemin basarisiz olmadigina ikna etmeye çalistigini" savundu.

Lazovic, hükümetin saldirilar sonrasi muhalif partilerce baslatilan "Sirbistan siddete karsi" gösterilerinde talep edilenleri yerine getirmedigini iddia ederek "Cumhurbaskani Aleksandar Vucic'ten erken genel seçim çagrisinda bulunup bulunmayacagini acilen açiklamasini talep ediyorum." diye konustu.

Basbakan Brnabic ise "Anneler, çocuklar, çiftçiler, saglik ve yollar için biz... Dilediginizi yapabilirsiniz ama vazgeçmeyecegiz. Siz yüksek sesli oldukça, biz daha güçlüyüz çünkü kazanirsaniz maaslar olmayacak, emekli maasi olmayacak, yol olmayacak. Buna izin vermeyecegiz, asla geri adim atmayacagiz. Daha iyi bir Sirbistan için her dakika, her saat, her saniye savasacagiz." ifadelerini kullandi.

Orlic, muhaliflere seslendigi konusmasinda, "Bu sizin gerçek yüzünüz, bunu yapan hepinizin imaji, sizin ayibiniz, utanciniz, siz meclisi bit pazarina çevirmeyi düsünüyorsunuz." dedi.

Muhalif milletvekillerinin meclis güvenligini saglamaya çalisan görevlileri ittirdigi oturumda Orlic, oturumu engellemeye çalisan milletvekillerine "kimseye dokunmamalari" uyarisinda bulundu.

Oturumun yarin yerel saatle 13.00'te devam etmesine karar verildi.

- Sirbistan'daki silahli saldirilar

Belgrad'daki Vladislav Ribnikar Ilkokulu'nda 14 yasindaki K.K, 3 Mayis'ta güvenlik görevlisi ve ögrencilere silahla ates açmisti.

Saldiri sonucu 9'u çocuk, biri güvenlik görevlisi 10 kisi hayatini kaybetmis, 5'i çocuk, biri ögretmen 6 kisi yaralanmisti.

Baskentteki okul saldirisindan iki gün sonra 21 yasindaki U.B, Mladenovac'in Dubona köyünde, seyir halindeki araçtan otomatik tüfekle çevreye rastgele ates açarak 8 kisiyi öldürmüstü.

Sirbistan'da 18 kisinin ölümüyle sonuçlanan silahli saldirilarin ardindan muhalefetin çagrisi üzerine, binlerce kisinin katilimiyla 10 Mayis'tan bu yana yaklasik 4 aydir belirli araliklarla gösteriler düzenleniyor.