Sirbistan'da Rusya'ya yaptirimi destekledigi için azledilen Ekonomi Bakani'nin yerine Cvetkovic seçildiAhmet Nurduhan

Sirbistan'da Rusya'ya yaptirimi destekledigi için azledilen Ekonomi Bakani'nin yerine Cvetkovic seçildiAhmet Nurduhan

BELGRAD (AA) - Sirbistan'da Rusya'ya yaptirim uygulanmasini destekledigi için azledilen Ekonomi Bakani Rade Basta'nin yerine Slobodan Cvetkovic getirildi.

Sirbistan Ulusal Meclisi, muhalefet milletvekillerinin dün baslattigi ve bugün de devam eden "erken seçim" talebi protestosu esliginde, Cvetkovic'i ekonomi bakani seçti.

Muhalif milletvekilleri oturumda düdük çalarak, Içisleri Bakani Bratislav Gasic ve Güvenlik Bilgi Ajansi (BIA) Müdürü Aleksandar Vulin'in istifasini talep etti.

Cvetkovic, protestoya ragmen 250 milletvekilinden olusan mecliste, oylamaya katilan milletvekillerinin 148'inden onay alirken, 2 milletvekili karsi yönde oy kullandi.

Basbakan Ana Brnabic, Rusya'ya yaptirim uygulanmasini savunmasi ve mayista gerçeklesen silahli saldirilarin ardindan "Sirbistan Siddete Karsi" sloganiyla muhalefet tarafindan düzenlenen hükümet karsiti protestolari desteklemesi üzerine Basta'nin görevden alinmasini teklif etmis, meclisin temmuzda yapilan oturumundaki oylamada 149 milletvekili Basta'nin görevden alinmasini desteklerken, 45 milletvekili çekimser oy kullanmisti.

- Sirbistan Ulusal Meclisi'nde "erken seçim" protestosu dün basladi

Sirbistan Ulusal Meclisi'nde, aralarinda 2023 bütçesinin yeniden dengelenmesi, emekli maaslarina zam, yeni dogum yapan kadinlara yardimin da bulundugu 25 maddenin görüsülmesinin beklendigi dün yapilan oturum, muhalif parti milletvekillerince protesto edilmisti.

Muhalif Yesil-Sol Kulübü Baskani Radomir Lazovic, hükümetin, ülkede mayista düzenlenen ve toplamda 18 kisinin hayatini kaybettigi iki silahli saldiri sonrasi halki "sistemin basarisiz olmadigina ikna etmeye çalistigini" savunmus ve Cumhurbaskani Aleksandar Vucic'den erken genel seçim çagrisinda bulunup bulunmayacagini acilen açiklamasini talep etmisti.

Basbakan Brnabic ise asla geri adim atmayacaklarini kaydederek, "Daha iyi bir Sirbistan için her dakika, her saat, her saniye savasacagiz." ifadesini kullanmisti.

- Sirbistan'daki silahli saldirilar

Baskent Belgrad'daki Vladislav Ribnikar Ilkokulu'nda 14 yasindaki K.K, 3 Mayis'ta güvenlik görevlisi ve ögrencilere silahla ates açmisti. Saldiri sonucu 9'u çocuk, biri güvenlik görevlisi 10 kisi hayatini kaybetmis, 5'i çocuk, biri ögretmen 6 kisi yaralanmisti.

Baskentteki okul saldirisindan iki gün sonra 21 yasindaki U.B, Mladenovac'in Dubona köyünde, seyir halindeki araçtan otomatik tüfekle çevreye rastgele ates açarak 8 kisiyi öldürmüstü.

Sirbistan'da 18 kisinin ölümüyle sonuçlanan silahli saldirilarin ardindan muhalefetin çagrisi üzerine, binlerce kisinin katilimiyla 10 Mayis'tan bu yana yaklasik 4 aydir belirli araliklarla gösteriler düzenleniyor.