Iran Disisleri Bakani ile Hizbullah lideri, "Tahran- Riyad anlasmasini" görüstüIdiris Okuduci

Iran Disisleri Bakani ile Hizbullah lideri, "Tahran- Riyad anlasmasini" görüstüIdiris Okuduci

BEYRUT (AA) - Lübnan'da temaslarda bulunan Iran Disisleri Bakani Hüseyin Emir Abdullahiyan, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah ile Iran-Suudi Arabistan anlasmasini ele aldi.

Hizbullah'in görüsmeye iliskin yazili açiklamasi, Lübnan resmi ajansi NNA'da yayimlandi.

Açiklamada, Nasrallah'in, Abdullahiyan ve Iran'in Beyrut Büyükelçisi Mucteba Emani'nin de yer aldigi heyetle görüstügü belirtilerek "Her iki taraf, özellikle Suudi Arabistan ve Iran arasinda yapilan anlasmanin bölge ülkeleri üzerindeki yansimalarini, Lübnan ve Filistin'deki son gelismeleri degerlendirdi." ifadeleri kullanildi.

Abdullahiyan, beraberindeki heyetle 26 Nisan'da Beyrut'a gelmis, ilk olarak Lübnanli mevkidasi Abdallah Buhabib ardindan Basbakan Necib Mikati ve Meclis Baskani Nebih Berri ile görüsmüstü.

Iranli Bakan'in, bugün Iran'in Beyrut Büyükelçiligi'nde bir basin toplantisi düzenlemesi ve daha sonra Suriye'ye geçmesi bekleniyor.

- Tahran- Riyad anlasmasi

Riyad ve Tahran, 7 yil aradan sonra 10 Mart'ta Pekin'de Çinli yetkililerin araciligiyla diplomatik iliskilerin iki ay içinde yeniden baslatilmasi konusunda anlasmaya varmisti.

Iran Disisleri Bakani Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Suudi Arabistanli mevkidasi Faysal bin Ferhan, 6 Nisan'da Pekin'de bir araya gelmis ve iki ülke büyükelçiliklerinin yeniden açilmasi, iki ülke arasindaki uçuslarin yeniden baslatilmasi ve vizelerin kolaylastirilmasi konusunda anlasmisti.