Gazze Destek Dernegi "Yasasin Insan" kampanyasi baslattiFatih Ulas- Dernegin Temsilcisi Caner Köktas:- "10 bin issiz genci is sahibi yapmak için girisimcilik programlari hazirliyor ve bunun yaninda fikirlerin basarili projelere dönüstürebilmeleri için etkili kaynaklarla donatilmis bir ortam olusturmaya çalisiyoruz"

Gazze Destek Dernegi "Yasasin Insan" kampanyasi baslattiFatih Ulas- Dernegin Temsilcisi Caner Köktas:- "10 bin issiz genci is sahibi yapmak için girisimcilik programlari hazirliyor ve bunun yaninda fikirlerin basarili projelere dönüstürebilmeleri için etkili kaynaklarla donatilmis bir ortam olusturmaya çalisiyoruz"

ISTANBUL (AA) - Gazze Destek Dernegi (GDD) tarafindan savas ve kriz bölgelerindeki geçlere istihdam saglamak amaciyla baslatilan "Yasasin Insan" kampanyasinin tanitimi yapildi.

Fatih'te bir otelde düzenlenen tanitim toplantisinda, dünyanin farkli yerlerinde savaslar ve dogal afetler nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan mültecilerin yasadiklari acilara isaret edildi. Savas ve afet bölgeleri ile mültecilerin yasamlarina iliskin video gösterileri yapildi.

GDD Temsilcisi Caner Köktas burada yaptigi konusmada, "Yasasin Insan" ismini verdikleri insani yardim kampanyasi ile kriz bölgelerindeki 10 bin gence is imkani saglamayi planladiklarini anlatti.

Dünyada artan iç ve dis savaslarin, çocuklar ve gençler olmak üzere yoksul aileleri felakete sürükledigini ifade eden Köktas, söyle konustu:

"Üzülerek söylüyorum ki bu felaketi azaltmaya ve ihtiyaç sahibi ailelerimizi kalkindirmaya yönelik destekler çok önemli olmasina ragmen ciddi oranda irtifa kaybetmis ve kaybetmeye devam etmektedir. Uluslararasi Sosyal ve Ekonomik Haklar Sözlesmesi'ne göre her birey kendisinin ve ailesinin yiyecek ve barinma gibi temel ihtiyaçlarini karsilama hakkina sahiptir. Bu nedenle yoksulluk ve issizlikle mücadele için yardim programlarina bagli kalmak ve sürdürülebilir kalkinma müdahalelerine güvenerek, bu yönde stratejik gelistirmeler için özenle sistematik ve kademeli olarak çalismamiz gerekmektedir."

- "10 bin issiz genci is sahibi yapmak için girisimcilik programlari hazirliyoruz"

Köktas, kriz bölgelerindeki insani durumu açiklayan raporlarda sürdürülebilir kalkinmanin önemi ve gençlerin yeteneklerine yatirim yapmanin yoksul aileler üzerindeki olumlu etkilerinin görüldügünü aktararak, "Bu bakis açisiyla 10 bin issiz genci is sahibi yapmak için girisimcilik programlari hazirliyor ve bunun yaninda fikirlerin basarili projelere dönüstürebilmeleri için etkili kaynaklarla donatilmis bir ortam olusturmaya çalisiyoruz." dedi.

"Yasatan Insan" isimli uluslararasi insani yardim kampanyasi bünyesindeki projeler dahilinde çesitli uzmanlik alanlarinda is gücü piyasasinin ihtiyaçlarini karsilayacak yüksek kaliteli meslek egitimleri vereceklerini belirten Köktas, kapsamli tarim, sanayi, ev bakim programi ve kapsamli e-ticaret programi, uzaktan çalisma, serbest meslek, inovasyon ve is gelistirme programlarini anlatti.

Köktas, dünyadaki tüm bagisçi kurumlarin kampanyaya katki saglamalarini gerektigini belirterek, insan onurunu korumak, dayaniklilik unsurlarini desteklemek ve insan yasamin kalitesini arttirmak için kalkinma ve güçlendirme çerçevesindeki çalismalarina davet ettiklerini söyledi.

- "Deprem insanligin ortak desteginin gücünü ortaya çikardi"

Bir Paket Mutluluk Uluslararasi Insani Yardim Dernegi Kurucu Baskani Bora Kübra Yildiz da Türkiye'de 11 ili etkileyen 6 Subat'taki Kahramanmaras merkezli depremlerin ardindan yasanan insani duruma iliskin istatistikleri ve degerlendirmeleri paylasti.

Türkiye'nin böyle büyük bir felakette alninin akiyla bütün depremzedeleri kucaklayarak ayakta kalmasindan gurur duydugunu belirten Yildiz, "Bu yil 6 Subat'ta yasanan büyük ve yikici deprem, insanlik sinaviydi ve insanligin ortak desteginin gücünü ortaya çikardi." dedi.

Kübra Yildiz, depremin Türkiye'nin güneyindeki 11 ilin yani sira Suriye'nin kuzeyindeki 4 bölgede de büyük bir yikima neden oldugunu hatirlatarak, depremzedelerin temel ihtiyaçlari olan barinma, su, yiyecek, saglik ve istihdam gibi unsurlarin çok acil sekilde çözülmesi gerektigini vurguladi.

Yildiz, zarar gören bölgeleri yeniden insa etmek, ailelere yeni firsatlar saglamak için is birliginin sürmesinin önemine isaret ederek, Türk ve uluslararasi yardim kuruluslarinin, depremin ilk anindan itibaren yerel yönetimlerle is birligi içerisinde depremden zarar görenlere, barinma, temel malzeme, saglik ve psikolojik bakim saglayarak sürekli destek sagladigini anlatti.

Programda, Baris Gemisi ve Afet Yardimi Kurumu Uluslararasi Proje Koordinatörü Ikuno Suzuki, Baris Için Sanatçilar Kurulusu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Hans Anderson, GDD Temsilcisi Suha Sbouh da savas ve kriz bölgelerindeki insani duruma iliskin sunum yapti.