Dünya sampiyonu isitme engelli milli güresçi olimpiyat madalyasi için çalisiyor Ibrahim Yozoglu- Milli güresçi Mükremin Aktas: - "Türk bayragini göndere çektirmek ve Istiklal Marsi'ni okutmak çok gurur verici. Gelecek yil düzenlenecek dünya sampiyonasinda insallah tekrar dünya sampiyonu olacagim. Sonraki sene olimpiyat sampiyonasi var, orada da insallah sampiyon olmayi düsünüyorum"

Dünya sampiyonu isitme engelli milli güresçi olimpiyat madalyasi için çalisiyor Ibrahim Yozoglu- Milli güresçi Mükremin Aktas:
- "Türk bayragini göndere çektirmek ve Istiklal Marsi'ni okutmak çok gurur verici. Gelecek yil düzenlenecek dünya sampiyonasinda insallah tekrar dünya sampiyonu olacagim. Sonraki sene olimpiyat sampiyonasi var, orada da insallah sampiyon olmayi düsünüyorum"

SAKARYA (AA) - IBRAHIM YOZOGLU - Isitme engelli milli güresçi Mükremin Aktas, 3 dünya sampiyonlugunun ardindan basarisini olimpiyat madalyasiyla taçlandirmak için çalisiyor.

Çocuk yasta basladigi güreste ulusal ve uluslararasi müsabakalarda sampiyonluklar elde eden Sakarya Büyüksehir Belediye Spor Kulübü sporcusu 22 yasindaki Aktas, 2021'de Istanbul'da gerçeklestirilen Isitme Engelliler Dünya Güres Sampiyonasi'nda büyüklerde hem grekoromen hem de serbest stilde rakiplerini geride birakarak kürsünün zirvesinde yer aldi.

Aktas, son olarak Kirgizistan'da 6 Eylül'de düzenlenen Isitme Engelliler Dünya Güres Sampiyonasi'nda büyükler grekoromen stil 60 kiloda altin madalyanin sahibi oldu.

Gelecek yil düzenlenecek dünya sampiyonasinda birinci olup basarisini 2025'te Japonya'da düzenlenecek Isitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunlari'nda (Deaflympics) altin madalyayla taçlandirmak isteyen Aktas, çalismalarini yogun tempoda sürdürüyor.


- "Hedefim her zaman sampiyonluk"

Yüzde 64 isitme engelli Aktas, AA muhabirine, antrenörlerinin gözetiminde sezon basindan beri yeni basarilar elde etmek için siki sekilde çalistigini söyledi.

Aktas, çalismalarinin sonucunu en son Kirgizistan'da gerçeklestirilen dünya sampiyonasinda altin kemerle aldigini dile getirerek, "Türk bayragini göndere çektirmek ve Istiklal Marsi'ni okutmak çok gurur verici. Allah herkese nasip eder insallah. Gelecek yil düzenlenecek dünya sampiyonasinda insallah tekrar dünya sampiyonu olacagim. Sonraki sene olimpiyat sampiyonasi var, orada da insallah sampiyon olmayi düsünüyorum." diye konustu.

Hedefinin her zaman sampiyonluk oldugunu vurgulayan Aktas, bu sporu yapmak isteyenlere hirs ve azimle çalismalarini tavsiye etti.


- Basantrenör Zafer Basar: "Madalyalarla dolu bir sporcu"

Sakarya Büyüksehir Belediyesi Güres Basantrenörü Zafer Basar da Mükremin Aktas'in 11 yasinda basladigi güreste bugüne kadar ulusal ve uluslararasi müsabakalarda basari elde ettigini kaydetti.

Basar, Mükremin'in basarili bir sporcu oldugunu belirterek, "Madalyalarla dolu bir sporcu. Çok çaliskan bir sporcu. Mükremin, gerçekten azimli, inançli her antrenörün çalismak istedigi sporculardan biri." dedi.

Milli sporcunun 3 dünya sampiyonlugu, Avrupa üçüncülügü ve çok sayida Türkiye sampiyonlugunun bulundugunu aktaran Basar, "2025 yilinda olimpiyatlar var, büyük ihtimalle Mükremin orada sampiyon olacak diye bakiyoruz. Herhangi bir sakatlik olmadigi ve bu çalismayla devam ettigi sürece sampiyonlugun en büyük adaylarindan biri çünkü dünya sampiyonasinda bütün maçlarinda sayi tusu etti. Yani bütün maçlarini 8-0 aldi, kimseye puan dahi vermedi. Açik ara sampiyon oldu. Olimpiyatlarda da büyük ihtimalle sampiyon olacak ve insallah Sakarya'miza olimpiyat sampiyonlugunu getirecegiz. Hedefimiz bu." ifadelerini kullandi.

Basar, hedeflerine ulasmak için çalismalarini yogun tempoda sürdüreceklerini sözlerine ekledi.