CHP'nin 100'üncü kurulus yili kutlama programi belli oldu Esra Agaçyetistiren- Genel Baskan Yardimcisi Aysu Bankoglu: - "100. yil etkinliklerimizi 8, 9,10 Eylül olarak planladik. Çesitli sehirlerde partimizin dünü, bugünü ve yarinini kapsayan panel ve söylesiler gerçeklestirecegiz"

CHP'nin 100'üncü kurulus yili kutlama programi belli oldu Esra Agaçyetistiren- Genel Baskan Yardimcisi Aysu Bankoglu:
- "100. yil etkinliklerimizi 8, 9,10 Eylül olarak planladik. Çesitli sehirlerde partimizin dünü, bugünü ve yarinini kapsayan panel ve söylesiler gerçeklestirecegiz"

ANKARA (AA) - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Baskan Yardimcisi Aysu Bankoglu, "100. yil etkinliklerimizi 8,9,10 Eylül olarak planladik. Çesitli sehirlerde partimizin dünü, bugünü ve yarinini kapsayan panel ve söylesiler gerçeklestirecegiz." dedi.

Bankoglu, parti genel merkezinde düzenledigi basin toplantisinda, Türkiye Cumhuriyeti ve CHP'nin koparilamayacak ortak degerlerle birbirine bagli oldugunu söyledi.

CHP'nin ilkeleri sayesinde tüm saldirilara ragmen gücünü ve güncelligini korumaya devam ettigini belirten Bankoglu, CHP'nin en basta Atatürk'ün kendilerine emaneti oldugunu kaydetti.

Bugün Cumhuriyeti ve kurucu degerleri hedef alanlara karsi en temel görevin bu emanete sahip çikmak oldugunu dile getiren Bankoglu, söyle konustu:

"Cumhuriyet Halk Partisi siradan bir parti degildir. Dünün zorluklariyla büyüyen partimizin bugünün kosullari ve yarinin idealleriyle daha da büyüyecegine olan inancimiz tamdir. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet'i kurmadan önce 1922 Aralik ayinda söyle demistir; 'baristan sonra, halkçilik esasi üzerine dayanan ve halk firkasi adiyla siyasi bir firka kurma niyetindeyim. Onun ortaya koydugu ilkelerle çiktigimiz yolda vatan topraginin kutsalligina, devlet kurumunun bekasina ve Türk milletinin kayitsiz, sartsiz egemenligine dayanan Cumhuriyet'in asirlik yolculuguna eslik etmis bir partidir."

Bankoglu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün belirledigi 6 okun 100 sayisinin içerisinde simgelendigini belirterek, Yine 100’üncü yil tanitimi kapsaminda, televizyon ve sosyal medya üzerinden yakin zamanda halkla bulusacak olan kisa film, belgesel ve görsellerin hazirlandigini anlatti.

- 1923 hatira para ve hatira pul basilacak

CHP'nin 100’üncü yili anisina 1923 hatira para ve hatira pulu hazirlattiklari bilgisini paylasan Bankoglu, ayrica sanatçi ve orkestra sefi Bujor Hoinic tarafindan CHP için mars bestelendigini belirtti.

Bankoglu, 100'üncü yila iliskin web sitesinin de 9 Eylül’de açilacagini ifade ederek, konusmasini söyle sürdürdü:

"100. yil etkinliklerimizi 8, 9, 10 Eylül olarak planladik ancak bununla sinirli degil. Çesitli sehirlerde partimizin dünü, bugünü ve yarinini kapsayan panel ve söylesiler de gerçeklestirecegiz. Ilk olarak 8 Eylül aksami, genel merkezimizde bir etkinlikle baslayacagiz. Davetlilerimiz, Sunay Akin'dan 'Aydinlanma Yolunda CHP’yi, 100. yil marsimizi, parti hikayemizi anlatan bir ses ve isik gösterisini izleyecekler. Kurulus günümüz 9 Eylül’de, ilk olarak Kurucu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna, toplumun her kesiminden 1922 kisi ile gidecegiz."

Ayni gün aksam, Anitpark’ta Genel Baskan Kemal Kiliçdaroglu, partililer ve halkin davetli oldugu 100'üncü yil bulusmasi etkinligi düzenlenecegini dile getiren Bankoglu, söyle devam etti:

"Bu bulusmada, Genel Baskanlarimizin konusmasinin ardindan Candan Erçetin konseri yapilacak. 10 Eylül günü ise 1923 agaçtan olusacak 100. Yil Hatira Ormani'nin ilk fidanlarini dikecegiz. Orman mirasina katkida bulunmaktan memnuniyet duyuyoruz. Hep birlikte, bu büyük mirasi ve degerleri yasatarak, Türkiye'yi aydinlik yarinlara tasiyacagimiza olan inancimiz tam. 100’üncü yilimiz hepimiz için kutlu olsun."