Erdoğan Konya'nın 99 yatırımını Mevlana Meydanı'ndan açtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya'ya toplam yatırım bedeli 1 milyar 464 milyon lira olan 99 kalem projenin toplu açılışını Mevlana Meydanı'nda düzenlenen miti...

Erdoğan Konya'nın 99 yatırımını Mevlana Meydanı'ndan açtı Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mevlana'nın 745. Anma Törenlerine katılmak üzere geldiği Konya'da 99 yatırım ve hizmetin açılışını yaptı.

Erdoğan, Mevlana Meydanı'ndaki toplu açılış töreninde Konyalılara hitap etti. Konuşmasına, "Selçuklu'nun, Karamanoğulları'nın, Osmanlı'nın, Cumhuriyetin güzide şehrinin değerli insanları, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum." diyerek başlayan Erdoğan, yaklaşık 6 aylık aranın ardından bir kez daha Konya'ya geldiğini anımsattı.

Erdoğan, geçen yıl Konya'ya 4 defa geldiğini, bu yıl da ikinci kez bir arada bulunduklarını anımsatarak, "Bizim için kurucu irade olan Konya, tarihin her döneminde olduğu gibi bugün de direnişin ve dirilişin sembolüdür. Her köşesi tarih, medeniyet, kültür, gönül ve el emeği kokan bu şehir daima bizim göz bebeğimiz olmuştur. İnşallah seçim öncesi bir kez daha sizleri ziyaret edeceğim." ifadesini kullandı.

Neşet Ertaş'ın "Gönül Dağı" isimli türküsünün "Dost elinden gel olmazsa varılmaz / Rızasız bahçenin gülü verilmez / Kalpten kalbe bir yol vardır görülmez/ Gönülden gönüle gider yar oy." sözlerini okuyan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Ülkemizin 81 vilayeti bizleri çağırıyor. Biz de her fırsatta gidiyoruz, hasbihal ediyoruz. Yapılan işleri yerinde görüyoruz, eksikleri tespit ediyoruz. Gönülden gönüle kurduğumuz o yolu hep canlı tutuyoruz. Hele hele Hz. Mevlana 'gel' diyorsa, gitmemek bize yakışmaz. Bugün bir kez daha Mevlana'nın 745'inci vuslat yıl dönümü vesilesiyle Konyadayız.

Mevlana Hazretleri 'Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir. Şu toprağa sevgiden başka bir tohum ekmeyiz.' diyor. Biz de Hz. Pir'in çağrısına kulak veriyor, umutlarımızı tazelemek, sevgimizi güçlendirmek için buraya onun huzuruna geliyoruz."

- "Her türlü tedbir alınacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya'ya toplam yatırım bedeli 1 milyar 464 milyon lira olan 99 kalem projenin toplu açılışını da bugün gerçekleştireceklerini dile getirdi.

Geçen hafta hükümetin ikinci 100 günlük hedeflerini açıklandığını hatırlatan Erdoğan, bunlardan birisinin Konya Yüksek Hızlı Tren Garı'nın hizmete sunulması, diğerinin ise Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Meram Belediyesi arasındaki hafif raylı sistemin ihaleye çıkılması olduğunu anlattı.

Erdoğan, yeni gar binasının yakında hizmete gireceğine işaret ederek, "Ankara ve Konya arasındaki Yüksek Hızlı Tren yolculuğu inşallah bundan sonra daha konforlu ve rahat hale gelecektir. Bu vesileyle geçtiğimiz perşembe günü Ankara-Konya Yüksek Hızlı Treni'nin Ankara çıkışında ne yazık ki yaşadığı kazada hayatını kaybedenlere bir kez daha Rabbim'den rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Aynı kazada yaralananlara Allah'tan şifa temenni ediyorum.

Kazayla ilgili adli ve idari soruşturma devam ediyor. Hiçbir istisna olmaksızın kazada sorumluluğu bulunanların tamamından yasalar içerisinde hesabının sorulacağından emin olunuz. Ayrıca bir daha benzer sıkıntıların yaşanmaması için gereken her türlü tedbir de alınacaktır."

- "Konya'yı bir numaraya taşıyor muyuz?"

Konya için önemini bildiği yaklaşık 22 kilometrelik ve 22 durağa sahip Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Meram Belediyesi hafif raylı sistem hattının da bir an önce tamamlanmasını bizzat takip edeceklerinin altını çizen Erdoğan, "Bu projenin ikinci hattı olan Selçuk Üniversitesi-Meram Belediyesi hattıyla ilgili hazırlık çalışmalarının da kısa sürede sonuçlandırılmasını bekliyoruz. Hafif raylı sistemimizin hatlarını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız yapacak, burada çalışacak taşıtları ise Büyükşehir Belediyemiz temin edecektir." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya için önemli olduğunu bildiği çevre yolu inşaatının ilk etabındaki çalışmalarının da aşama aşama devam ettiğine değindi.

Büyükşehir ve ilçe belediyelerle, ilgili bakanlıkların da Konya için çalıştığına dikkati çeken Erdoğan, "Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için sizlerin zaten yakından tanıdığı, şu anda görevi devam ettiren Uğur İbrahim Altay kardeşimizi bu seçimin adayı gösterdik." dedi.

Bu sırada Altay'ı kürsüde yanına davet eden Erdoğan, "İnşallah bu dönemde de Uğur İbrahim Bey ile sizlerin takdiriyle, sandıkların tercihiyle yola devam edeceğiz. Uğur kardeşimizi Konya'ya, Konya'yı da Uğur kardeşimize emanet ediyoruz." ifadesini kullandı.

Erdoğan, alandaki vatandaşlardan "Konya, 31 Mart'ta bir kez daha en yüksek oy oranıyla Konya'yı Türkiye'de bir numaraya taşıyor muyuz? Önümüzdeki seçimlerde bir kez daha AK Parti belediyeciliğine desteği zirveye çıkartıyor muyuz? Tercihimizi bir kez daha AK Parti'nin hizmet siyasetinden yana kullanıyor muyuz?" diyerek seçimlerde destek sözü istedi.

Resmi açılışını yapacakları 99 projeden sadece birkaç başlığı dile getireceklerini vurgulayan Erdoğan, bugün söz konusu projelerin açılışlarını resmen gerçekleştirmiş olacaklarını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Emlak Bankası kısa zaman içerisinde yeniden halkımızın hizmetinde olacak. Şehit ve gazi ailelerine öncelikli olarak konut veriyor ve faizsiz konut kredisi kullandırıyoruz. Tarım alanlarını kullanan çiftçilerimize kiralama işlemlerini tamamlamak üzereyiz." dedi.

- "19 bin 782 yataklı 168 hastanemizi 2019-2021 yılında tamamlamayı hedefliyoruz"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise açılış töreni kapsamında 4 sağlık tesisinin de hizmete girdiğini aktardı. Vatandaşlara kaliteli sağlık hizmeti sunmak için çalıştıklarını dile getiren Koca, şunları söyledi:

"Nitelikli yatak sayısının artırılması acil servislerdeki yoğunluğun azaltılmasına, hastane çalışan memnuniyeti artırılmasından sağlıkta kullanılan malzeme ve cihazların yerlileştirilmesine kadar birçok alanda ülkemizin daha iyi noktaya gelmesini hedefliyoruz. Hastanelerimizde koğuş tipi odalardan müstakil tuvaleti ve banyosu olan, mahremiyete özen gösteren nitelikli odalara geçiyoruz. Vatandaşlarımıza yerinde nitelikli sağlık hizmetinin verilmesi amacıyla mevcut olanların yenilenmesi ve yeni sağlık tesislerinin eklenmesi kaçınılmaz bir gerekliliktir. Hastanelerimizin yaş ortalaması 49 yılı bulmuşken yeni yapılan yatırımlarla bu ortalama 13 yıla çekilebilmiştir. Nüfusa göre yatak sayısında gelişmiş ülkelerin düzeyine ulaşmak için çalışmaya devam ediyoruz. 2019-2021 yılları arasında 19 bin 782 yataklı 168 hastanemizi tamamlamayı hedefliyoruz. Önümüzdeki yıl 67 hastaneyi daha hizmete alarak 6 bin 480 nitelikli yatak kapasitesi daha kazandırmayı hedefledik. Geleceğin hastanelerini vatandaşlarımızın hizmetine sunmaya başladık."

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da Konyalıların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı her zaman bağrına bastığını söyledi.

Konya'nın birçok hizmete Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın desteğiyle kavuştuğuna dikkati çeken Altay, "Tüm bu yatırımlar Cumhurbaşkanımızın talimatı ve isteğiyle hayata geçirildi. Bütün bu yatırımlar için kendilerine tekrar tekrar teşekkür ediyorum." dedi.

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak ise bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tensip, talimat ve desteğiyle yapılan yaklaşık 1,5 milyar lira değerindeki tesislerin hizmete açılacağını bildirdi.

Toprak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılımıyla gerçekleştirilen açılış töreninde olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

(AA)

 • Reklam ajansı sahibi eşine not bırakıp 11. kattan atlayıp...
 • Necip Alkan vefat etti
 • FETÖ’nün GATA yapılanmasına 5 ilde operasyon
 • Asgari ücret bugün belli oluyor
 • İstanbul’da 32 adrese narkotik operasyonu: 40 gözaltı
 • 170 yıllık tarihi konak alevlere teslim oldu
 • 7 ilde PKK/KCK operasyonu: 16 gözaltı
 • Aykut Kocaman'dan VAR tepkisi
 • Konyaspor ilk yarıyı 1 puanla kapattı
 • Güneş enerjisi sistemi elektrik üretimine başladı
 • Beyşehir'de martılardan görsel şov
 • AK PARTİLİ BELEDİYEDEN USULSÜZ RESTORASYON!
 • Eğlence mekanı çıkışı silahlı kavga: 3 yaralı
 • Trump: Erdoğan söylediğini yapacak biri
 • İHH'dan 176 bin öğrenciye kitap desteği
 • Korunmaya Muhtaç Çocukları Koruma Derneği'nde görev değişimi
 • Elazığ'ın Çaydaçıra Gecesi Konya'da yapıldı
Yorum Yaz


Yorumlar

Çok Okunanlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom