Dolar kuru bugün ne kadar? (28 Mayıs 2024 dolar - euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum...Merkez Bankası'nın rezerv birikimi devam ederken, dövizde yatay seyir sürüyor. Dolar/TL, bugün 32,18 civarında işlem gördü. Euro/TL ise 35 seviyesinde alıcı buldu. Son iki haftadır oldukça dar bir bantta hareket eden Türk Lirası, mayıs ayında dolar karşısında yüzde 0,6 değer kazandı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin risk primini gösteren CDS'in 4 yılın en düşük seviyesinde olduğunu açıkladı. Türkiye'nin 5 yıllık CDS'i bugün itibarıyla 266 baz puan civarında seyrediyor. Koç Üniversitesi ve Konda'nın düzenlediği "Hanehalkı Enflasyon Beklenti" anketi yayınlandı. Ankete göre mayıs ayında fiyat artış oranının yıllık yüzde 113 olması bekleniyor. Uluslararası Bankacılık Federasyonu Genel Müdürü Hedwige Nuyens, "Türkiye ekonomisinde bir değişim yaşanıyor. Türkiye ekonomisinde yakında çok iyi bir görünüm olmasını bekliyoruz." dedi. REZERV BİRİKİMİ SÜRÜYOR Merkez Bankası'nın (TCMB) rezerv birikimi devam ediyor. Öncü verilere göre TCMB'nin swap hariç net rezervi yerel seçimden beri yaklaşık 60 milyar dolar artarak pozitif bölgeye yaklaştı. Bankacıların hesaplamalarına göre swap hariç net rezervler geçen hafta 9 milyar dolar artış gösterdi. Böylece yerel seçim öncesindeki -65,5 milyar dolardan -6 milyar dolara iyileşme gösterdi. TCMB'nin toplam brüt rezervi de geçen hafta 3 milyar doların üzerinde artışla 142,3 milyar dolara çıktı.HANGİ VERİLERE DİKKAT EDİLECEK? Perşembe günü mayıs ayı ekonomi güven endeksi, nisan ayı nihai dış ticaret verileri ve geçen haftaki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetleri yayımlanacak. Cuma günü ise ilk çeyrek gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) verisi açıklanacak. Küresel piyasalarda ise ABD ve Avrupa'dan gelecek kritik verilere odaklanıldı. ABD büyüme rakamları perşembe günü, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) dikkate aldığı enflasyon göstergesi kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisi cuma günü açıklanacak. Euro Bölgesi enflasyon verisi de cuma günü belli olacak.

Dolar kuru bugün ne kadar? (28 Mayıs 2024 dolar - euro fiyatları)
Dolar kuru bugün ne kadar? (28 Mayıs 2024 dolar - euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum...

Merkez Bankası'nın rezerv birikimi devam ederken, dövizde yatay seyir sürüyor. Dolar/TL, bugün 32,18 civarında işlem gördü. Euro/TL ise 35 seviyesinde alıcı buldu. Son iki haftadır oldukça dar bir bantta hareket eden Türk Lirası, mayıs ayında dolar karşısında yüzde 0,6 değer kazandı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin risk primini gösteren CDS'in 4 yılın en düşük seviyesinde olduğunu açıkladı. Türkiye'nin 5 yıllık CDS'i bugün itibarıyla 266 baz puan civarında seyrediyor. Koç Üniversitesi ve Konda'nın düzenlediği "Hanehalkı Enflasyon Beklenti" anketi yayınlandı. Ankete göre mayıs ayında fiyat artış oranının yıllık yüzde 113 olması bekleniyor. Uluslararası Bankacılık Federasyonu Genel Müdürü Hedwige Nuyens, "Türkiye ekonomisinde bir değişim yaşanıyor. Türkiye ekonomisinde yakında çok iyi bir görünüm olmasını bekliyoruz." dedi. REZERV BİRİKİMİ SÜRÜYOR Merkez Bankası'nın (TCMB) rezerv birikimi devam ediyor. Öncü verilere göre TCMB'nin swap hariç net rezervi yerel seçimden beri yaklaşık 60 milyar dolar artarak pozitif bölgeye yaklaştı. Bankacıların hesaplamalarına göre swap hariç net rezervler geçen hafta 9 milyar dolar artış gösterdi. Böylece yerel seçim öncesindeki -65,5 milyar dolardan -6 milyar dolara iyileşme gösterdi. TCMB'nin toplam brüt rezervi de geçen hafta 3 milyar doların üzerinde artışla 142,3 milyar dolara çıktı.

HANGİ VERİLERE DİKKAT EDİLECEK? Perşembe günü mayıs ayı ekonomi güven endeksi, nisan ayı nihai dış ticaret verileri ve geçen haftaki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetleri yayımlanacak. Cuma günü ise ilk çeyrek gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) verisi açıklanacak. Küresel piyasalarda ise ABD ve Avrupa'dan gelecek kritik verilere odaklanıldı. ABD büyüme rakamları perşembe günü, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) dikkate aldığı enflasyon göstergesi kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisi cuma günü açıklanacak. Euro Bölgesi enflasyon verisi de cuma günü belli olacak.