Uyusturucu etkisindeyken çarptigi kadinin ölümüne yol açan sürücüye 5 yil 6 ay 20 gün hapisTaner Aydin,Havva Dereagzi

Uyusturucu etkisindeyken çarptigi kadinin ölümüne yol açan sürücüye 5 yil 6 ay 20 gün hapisTaner Aydin,Havva Dereagzi

KONYA (AA) - Konya'da otomobille çarptigi kadinin ölümüne neden olan ehliyetsiz sürücü, yeniden yargilandigi davada 5 yil 6 ay 20 gün hapis cezasina çarptirildi.

Konya Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi'nde görülen durusmaya tutuklu sanik Burcu Çakioglu, taraf avukatlari, maktul Hacer Mukaddes Yanilmazer'in çocuklari katildi.

Durusmada söz verilen Çakioglu, olay nedeniyle üzgün oldugunu bildirdi.

Yanilmazer'in oglu Ilyas Yanilmazer de olayin basit bir trafik kazasi olmadigini vurgulayarak, "Güvenlik kamerasi görüntülerinde olayin gerçeklesme ani açikça görülüyor. Olay birden gerçeklesen basit bir trafik kazasi degil. Sanik uyusturucu madde kullandiktan sonra aracin direksiyonuna geçerek araci direkt annemin üzerine sürmüs ve ölümüne neden olmustur. Bunu kabul etmiyorum, sanigin en agir sekilde cezalandirilmasini istiyorum." ifadesini kullandi.

Yanilmazer'in diger çocuklari da saniktan sikayetçi olduklarini belirterek, sanigin en agir sekilde cezalandirilmasini istedi.

Savci durusmada açikladigi mütalaasinda, sanigin "bilinçli taksirle öldürme" suçundan üst sinirdan cezalandirilarak tutukluluk halinin devam etmesini istedi.

Mahkeme heyeti sanigin, 5 yil 6 ay 20 gün hapisle üst sinirdan cezalandirilmasina ve tahliyesine karar verdi.

- Olay

Çakioglu (36) idaresindeki 42 RA 084 plakali otomobille, 20 Ekim'de Ayanbey Mahallesi Mecidiye Sokak'ta yolun kenarinda yürüyen Yanilmazer'e (74) çarpmisti. Agir yaralanan Yanilmazer, kaldirildigi hastanede hayatini kaybetmisti.

Hastane ve polis raporlarinda ehliyetsiz sürücü Çakioglu'nun kaza aninda uyusturucu etkisinde oldugu belirtilmisti.

Çakioglu'nun "bilinçli taksirle öldürme" suçundan 9 yila kadar hapisle cezalandirilmasi istenmis, Konya 11. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen durusmada heyet, "iyi hal" indirimi uygulayarak sanigin cezasini 3 yil 9 ay hapis cezasina düsürmüstü.

Bunun üzerine maktulün ailesi cezayi az bularak istinafa basvurmus, üst mahkeme karari bozmustu.