Sehit savci Mehmet Selim Kiraz, Istanbul Adliyesi'nde düzenlenen törenle anildiBasak Akbulut Yazar,Zeynep Yesildal- Adalet Bakan Yardimcisi Zekeriya Birkan:- "O gün sehit savcimizi hedef alan kursunlar ayni zamanda yargiya, adalete, hukukun üstünlügüne ve demokrasiye sikilmistir"- Istanbul Cumhuriyet Bassavcisi Saban Yilmaz:- "Savcimiz bir adalet sehididir. Biraktigi en büyük miras olan adalete daha güçlü sekilde sahip çikmak zorundayiz"

Sehit savci Mehmet Selim Kiraz, Istanbul Adliyesi'nde düzenlenen törenle anildiBasak Akbulut Yazar,Zeynep Yesildal- Adalet Bakan Yardimcisi Zekeriya Birkan:- "O gün sehit savcimizi hedef alan kursunlar ayni zamanda yargiya, adalete, hukukun üstünlügüne ve demokrasiye sikilmistir"- Istanbul Cumhuriyet Bassavcisi Saban Yilmaz:- "Savcimiz bir adalet sehididir. Biraktigi en büyük miras olan adalete daha güçlü sekilde sahip çikmak zorundayiz"

ISTANBUL (AA) - Istanbul Cumhuriyet Savcisi Mehmet Selim Kiraz'in, Istanbul Adalet Sarayi'ndaki makam odasinda görevi basinda, terör örgütü DHKP-C üyelerince sehit edilmesinin 8'inci yili dolayisiyla Istanbul Adliyesi'nde tören düzenlendi.

Istanbul Adalet Sarayi atrium alaninda düzenlenen tören, saygi durusunda bulunulmasi ve Istiklal Marsi'nin okunmasiyla basladi.

Adalet Bakan Yardimcisi Zekeriya Birkan, törende, Adalet Bakani Bekir Bozdag'in deprem bölgesinde görevde olmasi nedeniyle anma törenine katilmadigini ancak bassagligi mesajlarini ilettigini ifade etti.

Birkan, Mehmet Selim Kiraz'in serefli adalet sancaginin ölümsüz bir timsali oldugunu belirterek, sunlari kaydetti:

"Aziz hatirasi sehadetinden bu yana unutulmamis ve merhum Mehmet Selim Kiraz adalet teskilatinin kahramanlik sembolü olmustur. Mehmet Selim Kiraz bu vatanin vefakar ve kahraman bir evladidir. Ömrünü devletine, milletine hizmete ve adaletin tecellisine adamistir. O gün sehit savcimizi hedef alan kursunlar ayni zamanda yargiya, adalete, hukukun üstünlügüne ve demokrasiye sikilmistir. Bu menfur saldirida ömrünü adalet ugruna adamis bir kahramani hedef alanlarin asil gayesi bellidir. Sehit savcimizin sahsinda milletimizin ve bütünlügüdür. Adalet teskilatinin gözünü korkutmak ve yildirmaktir."

- "Iyi bir adalet hizmeti sunarak savcimizin aziz ruhunu yad etmis oluruz"

Istanbul Cumhuriyet Bassavcisi Saban Yilmaz, 2 ay önce meydana gelen Kahramanmarasli merkezli depremlere dikkati çekerek, dogrudan etkilenmeseler de Istanbul'da görev yapan hakim, savci ve personelin de yakinlarini kaybettigini ifade etti.

Savci Kiraz'in 8 yil önce görevi sirasinda haince bir saldiriyla sehadete kavustugunu ifade eden Bassavci Yilmaz, "31 Mart adliyemizin, Istanbul'un hatta yüregi bizimle atan herkesin birlik oldugu, kenetlendigi bir gündür. Bugün tüm terör örgütlerine, vatan ve millet düsmanlarina birlik beraberlik içinde oldugumuzu gösteriyoruz, buradan haykiriyoruz. Mehmet Selim Kiraz gibi masum kardeslerimizi hedef alarak husumeti, düsmanligi körükleyen terör örgütlerine bu amaçlarina ulasamadiklarini göstermek için buradayiz."dedi.

Yilmaz, adliyeye Mehmet Selim Kiraz yerleskesi adi verildigini hatirlatarak, "Savcimiz bir adalet sehididir. Biraktigi en büyük miras olan adalete daha güçlü sekilde sahip çikmak zorundayiz. Ugradigi haksizliga karsin adalete siginan vatandasimizin derdine bir an evvel derman olmak zorundayiz. Iyi bir adalet hizmeti sunarak savcimizin aziz ruhunu yad etmis oluruz." ifadelerini kullandi.

Sehit savci Kiraz'in babasi Hakki Kiraz ise sunlari söyledi:

"Gerçekten su anda hepinizi bir 'Selim' olarak görüyorum. Allah sizlere zeval vermesin, Allah bu millete de bu devlete de zeval vermesin. O gün 31 Mart 2015 günü sabahleyin kalkip giderken takvim yapragini koparir benim de okumam için masaya koyardi. O günkü takvim yapragindaki dua aynen söyleydi: 'Rabbim beni, annemi, babami, mümin olarak evime giren mümin erkekleri, mümin kadinlari bagisla. Zalimler toplulugunu da daima kahr-u perisan et.' Aynen o günkü takvim yapragindaki dua budur. O da okurdu masama koyardi. Onun için Allah bu millete devlete zeval vermesin. Bizim birlik ve beraberligimiz olduktan sonra sayin bakanimiz ve bassavcimin da buyurdugu gibi bu milletin sirtini hiç kimse yere getiremez, insallah da yere getiremeyecekler."

Konusmalarin ardindan törene katilanlar, Istanbul Cumhuriyet Savcisi Mehmet Selim Kiraz'in görevi basinda terör örgütü DHKP-C üyelerince sehit edildigi adliyenin 6'nci katindaki makam odasina geçti.

Vali Ali Yerlikaya, Bassavci Yilmaz, sehit savci Kiraz'in babasi Hakki Kiraz ve beraberindekiler, Kiraz'in fotografi ile isminin yer aldigi odadaki çalisma masasina karanfil birakirken, odada Kur'an-i Kerim okundu.

Törene, Adalet Bakan Yardimcisi Akin Gürlek, Adalet Komisyonu Baskani Okan Albayrak, Il Emniyet Müdürü Zafer Aktas, Il Jandarma Komutani Tümgeneral Yusuf Kenan Topcu, Adli Tip Kurumu Baskani Hizir Asliyüksek, Istanbul'daki diger adliyelerin bassavcilari, bassavci vekilleri, hakimler, savcilar, avukatlar ve adliye personeli katildi.