STK'ler deprem bölgesinde yaralari sarmaya devam ediyorElif Küçük

STK'ler deprem bölgesinde yaralari sarmaya devam ediyorElif Küçük

ISTANBUL (AA) - Sivil toplum kuruluslari (STK), Kahramanmaras merkezli depremlerden etkilenen bölgelerde yaralari sarmak için insani yardim çalismalarina devam ediyor.

Iyilikte Yarisanlar Dernegi, depremlerden en çok etkilenen illerden Adiyaman ve Hatay'da faaliyetlerini gerçeklestirdi.

Adiyaman'in Altinsehir Mahallesi'nde yer alan Kadri Gürsoy Taziye Evi'nde koordinasyon merkezi kuran dernek, buraya ulasan yardim malzemelerini türlerine göre kategorilere ayirarak depremzedelere dagitiyor.

Depremin üçüncü günü temin ettigi 6 konteyneri Hatay ve Adiyaman'a gönderen dernek, bu konteynerlerde asevi hizmeti vermeye basladi. Bu kapsamda, Adiyaman'daki asevinde günde üç ögün toplamda 6 bin kisilik sicak yemek dagitimi yapilirken, Hatay'in Haci Ömer Alpagot Mahallesi, Narlica Mahallesi ve Antakya Otogari önünde kurulan asevlerinde de günlük 6 bin kisiye sicak yemek ikraminda bulunuluyor.

Ayrica Adiyaman'da bugüne kadar 100 bin ekmek, 2 bin gida kolisi, 50 bin su dagitan dernek, 100 çadir, 490 soba, 1000 elektrikli isitici, 10 bin battaniye, 10 bin sivi sabun, 12 bin çocuk bezi ve mama ile 40 bin kiyafeti de depremzedelere ulastirdi.

Insan Onuru Dernegi, depremlerin ardindan bölgelerde yardim çalismalari yürütmek üzere 55 gönüllüsüyle 16 yerlesim yerine ulasti.

Dernek bu kapsamda bölgeye 7 insani yardim tiri, 3 acil durum tiri, 8 sevkiyat araci, 2 bin gida kolisi, 5 bin hazir gida, 1000 battaniye ve kiyafet ile 55 çadir gönderdi. Depremden etkilenen Suriye'de de çalismalar gerçeklestiren dernek, Afrin'de kurdugu seyyar mutfak ile yemek ikraminda bulundu.

- GENÇKON ve Besir Dernegi "Güzel Isler Atölyeleri" çadiri kurdu

Gençlik Egitim ve Kültür Konfederasyonu (GENÇKON) ile Besir Dernegi, Kahramanmaras, Nurdagi ve Adiyaman'da "Güzel Isler Atölyeleri" çadiri kurdu. Çadirlarda, afet bölgesindeki çocuklara maket, el sanatlari, boyama ve kukla atölyeleri olmak üzere 4 farkli alanda egitim veriliyor. Ayrica aksamlari Karagöz-Hacivat gösterisi, sahne programlari ve çizgi film gösterimleri gerçeklestiriliyor.

Simdiye kadar 80 atölyede 2 bin 600 çocuga egitim verildi. GENÇKON ile Besir Dernegi, depremden etkilenen köylerdeki çocuklara da ulasarak egitim vermek için mobil etkinlik araci planliyor.