ÖSYM Baskani Prof. Dr. Ersoy, Diyarbakir'da YKS'ye yönelik toplantida konustu:Ahmet Kaplan- "Tek amacimiz, tek bir adayin dahi sinavdan magdur olmamasi, tüm sinav süreçlerinin saglikli bir sekilde geçmesi ve güvenli bir sinav yasanmasi"

ÖSYM Baskani Prof. Dr. Ersoy, Diyarbakir'da YKS'ye yönelik toplantida konustu:Ahmet Kaplan- "Tek amacimiz, tek bir adayin dahi sinavdan magdur olmamasi, tüm sinav süreçlerinin saglikli bir sekilde geçmesi ve güvenli bir sinav yasanmasi"

DIYARBAKIR (AA) - ÖSYM Baskani Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, Yüksekögretim Kurumlari Sinavi'na (YKS) yönelik "Tek amacimiz, tek bir adayin dahi sinavdan magdur olmamasi, tüm sinav süreçlerinin saglikli bir sekilde geçmesi ve güvenli bir sinav yasanmasi." dedi.

Beraberindeki ÖSYM heyeti ile kente gelen Prof. Dr. Ersoy, Polisevi'nde Vali Vekili Ömer Coskun, Il Emniyet Müdür Vekili Alpaslan Demiray, Il Jandarma Komutan Vekili Jandarma Albay Mete Barakazi, Il Milli Egitim Müdürü Murat Küçükali, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç'un katilimiyla 17-18 Haziran'da yapilacak YKS'ye yönelik düzenlenen koordinasyon toplantisina katildi.

Ersoy, toplantinin ardindan AA muhabirine yaptigi açiklamada, bu yil Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) Türkiye genelinde 3 milyon 528 bin basvurunun oldugunu belirtti.

Depremin etkiledigi 11 il ve bu iller arasinda yer alan Diyarbakir'da sinava girecek aday sayisinda geçen yila göre ciddi artisin oldugunu belirten Ersoy, sinavin saglikli sekilde yürütülebilmesi amaciyla Valilik koordinasyonunda toplanti gerçeklestirdiklerini bildirdi.

Geçen yil Diyarbakir'da YKS'ye basvuran aday sayinin 70 bin, bu yil da 160 bin civarinda oldugunu kaydeden Ersoy, sunlari aktardi:

"Dolayisiyla iki katin üzerinde bir artis söz konusu. Bu sinavin bu bölgede saglikli yapilmasi için ekibimizle beraber Diyarbakir'a geldik. Valiligimizin koordinasyonunda tüm paydaslarla bu sinavi çalistik. Diyarbakir'in tamaminda sinava elverisli olan tüm kapasiteyi kullandik. Bu kapasite disinda kalan kisitli sayidaki adayin da yol ve barinma yardimi ve yaninda bir refakatçi bulunmak üzere Diyarbakir'in en yakin illerinden baslamak üzere atamasini yaptik. Dolayisiyla devletimiz Diyarbakir'daki hiçbir adayimizi magdur etmeyecek. Tüm imkanlariyla Diyarbakir'daki adaylarimizin yaninda kalacaktir. Tek amacimiz, tek bir adayin dahi sinavdan magdur olmamasi, tüm sinav süreçlerinin saglikli bir sekilde geçmesi ve güvenli bir sinav yasanmasi."

- "Valilik ve kaymakamliklarimiz araciligiyla bu süreci saglikli bir sekilde yürütecegiz"

Uygulamanin sadece Diyarbakir'a yönelik degil, deprem bölgesindeki diger illerde de oldugunu anlatan Ersoy, söyle devam etti:

"Deprem bölgesindeki 11 ilde 550 bin civarinda basvuru varken, bu yil 900 bin civarinda basvuru var. Bu bölgede 350 bin artis var. Dolayisiyla 11 ilin tamaminda özellikle de 4 ilde mecburen kisitli sayida adayimizi ilgili sehrin disina göndermek zorunda kaldik. 11 il ve çevresindeki illerin kapasitesini tamamiyla kullandik. Diyarbakir'da sinava elverisli bütün binalar kullanildi. Bir sinavin saglikli bir sekilde gerçeklestirilebilmesi için bina ve görevli olmali. Binanin ÖSYM standartlarina uygunlugu önemli. Dolayisiyla adaylarimiz bu anlamda insallah magdur olmayacak. Valilik ve kaymakamliklarimiz araciligiyla bu süreci saglikli bir sekilde yürütecegiz."