NATO'ya göre Bahmut yakinda düsebilirÖmer Tugrul Çam- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: - "Bahmut'un gelecek günlerde düsebilecegini göz ardi edemeyiz. Bu durumun savasta bir dönüm noktasi olmayacagini vurgulamak lazim" - "Finlandiya, Isveç ve Türkiye arasinda yarin NATO karargahinda toplanti yapilacak. Görüsme olmadan geçen uzun sürenin ardindan bu toplantinin yapilmasi basli basina önemli. Üyelik bir süreç ve sürecin yarin sonuçlanmasini beklemiyorum"

NATO'ya göre Bahmut yakinda düsebilirÖmer Tugrul Çam- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg:
- "Bahmut'un gelecek günlerde düsebilecegini göz ardi edemeyiz. Bu durumun savasta bir dönüm noktasi olmayacagini vurgulamak lazim"
- "Finlandiya, Isveç ve Türkiye arasinda yarin NATO karargahinda toplanti yapilacak. Görüsme olmadan geçen uzun sürenin ardindan bu toplantinin yapilmasi basli basina önemli. Üyelik bir süreç ve sürecin yarin sonuçlanmasini beklemiyorum"

BRÜKSEL (AA) - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rus ve Ukraynali güçler arasinda çatismalarin sürdügü Ukrayna'nin Bahmut kentinin yakinda Rusya'nin eline geçebilecegini söyledi.

Stoltenberg, Avrupa Birligi (AB) ülkelerinin savunma bakanlarinin Isveç'teki toplantisina katildi. Toplanti öncesinde gazetecilere açiklama yapan Stoltenberg, son haftalarda Bahmut içinde ve çevresinde yogun çatismalar yasandigini, Rusya'nin buraya daha fazla asker yigdigini ifade etti.

Stoltenberg, Rus güçlerinin ciddi kayiplar verdigini belirterek, "Ayni zamanda Bahmut'un gelecek günlerde düsebilecegini göz ardi edemeyiz. Bu durumun savasta bir dönüm noktasi olmayacagini vurgulamak lazim. Bu Rusya'yi hafife almamamiz gerektiginin altini çizer. Ukrayna'yi desteklemeye devam etmeliyiz." dedi.

NATO müttefiklerinin Ukrayna'ya son bir yilda 150 milyar avroluk askeri, mali ve ekonomik destek verdigini aktaran Stoltenberg, bunun 65 milyar avroluk kisminin askeri destek oldugunu kaydetti.

Stoltenberg, Ukrayna'ya destek verirken kendi silah ve mühimmat stoklarini dolu tutma gerekliligine deginerek, savunma sanayi üretiminin artirilmasinin yani sira bazi NATO müttefiklerinin ortak satin alma konusundaki çalismalarin sürdügünü dile getirdi.

- Isveç ve Finlandiya'nin üyelik basvurulari

Stoltenberg, yarin Brüksel'deki NATO karargahinda Türkiye, Isveç ve Finlandiyali yetkililer arasinda yapilacak görüsmeden sonuç çikip çikmayacagina yönelik soru üzerine birkaç hafta önce Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan ile görüstügünü hatirlatti.

Birçok konunun yani sira Isveç ve Finlandiya'nin üyelik meselesini de ele aldiklarini aktaran Stoltenberg, söyle devam etti:

"Ilerleme sagliyoruz. Cumhurbaskani Erdogan müzakerelerin yeniden baslamasini kabul etti. Finlandiya, Isveç ve Türkiye arasinda yarin NATO karargahinda toplanti yapilacak. Görüsme olmadan geçen uzun sürenin ardindan bu toplantinin yapilmasi basli basina önemli. Üyelik bir süreç ve sürecin yarin sonuçlanmasini beklemiyorum. Ancak Isveç ve Finlandiya'nin NATO üyesi olacagina inaniyorum. Bu bizim için en büyük öncelik."

- Kuzey Akim hattina düzenlenen saldiri

Kuzey Akim dogal gaz boru hattina geçen yil düzenlenen saldiriyi Ukrayna yanlisi bir grubun düzenledigine yönelik haberleri teyit edip etmedigi sorulan Stoltenberg, "Bildigimiz sey boru hattina bir sabotaj düzenlendigi ancak bunun arkasinda kimin bulundugunu belirleyebilmis degiliz." diye konustu.

Bazi ülkelerin kendi sorusturmalarinin sürdügünü hatirlatan Stoltenberg, saldiriyi kimin yaptigini tespit için bunlarin tamamlanmasini beklemek gerektigini vurguladi.