Malezya Basbakani Enver Ibrahim: "Pekin ile Güney Çin Denizi sorununu görüsmeye haziriz"Dilara Karatas

Malezya Basbakani Enver Ibrahim: "Pekin ile Güney Çin Denizi sorununu görüsmeye haziriz"Dilara Karatas

ANKARA (AA) - Malezya Basbakani Enver Ibrahim, ülkenin enerji kaynagi arama faaliyetlerini korumak için Pekin yönetimi ile Güney Çin Denizi sorununu görüsmeye hazir olduklarini söyledi.

Bernama'nin haberine göre, basin toplantisinda konusan Enver Ibrahim, Malezya'nin enerji sirketi Petronas'in Güney Çin Denizi'ndeki en büyük petrol arama platformuna sahip oldugunu belirtti.

Enver Ibrahim, Çin'e resmi ziyareti sirasinda Devlet Baskani Si Cinping ile görüsmesinde söz konusu konunun gündeme geldigini ifade etti.

Ibrahim, "Çin de bölge üzerinde hak iddia ediyor. Kendisine petrol ve dogal gaz kaynaklarina ihtiyaci olan küçük bir ülke oldugumuzu ve kesif projelerine devam etmemiz gerektigini söyledim. Eger durum görüsmemizi gerektiriyorsa, görüsmeye haziriz." dedi.

Basbakan Ibrahim, ülkenin enerji arama faaliyetlerini korumak istediklerini belirterek "Pekin yönetimi ile Güney Çin Denizi sorununu görüsmeye haziriz." ifadesini kullandi.

- Güney Çin Denizi anlasmazligi

Güney Çin Denizi, kiyidas ülkelerin Ikinci Dünya Savasi'nin ardindan bagimsizliklarini kazanmasindan bu yana egemenlik ihtilaflarina konu oluyor.

Çin, ilk kez 1947'de yayimladigi haritayla Güney Çin Denizi'nin yüzde 80'inde egemenlik iddiasinda bulunuyor. Filipinler, Vietnam, Brunei ve Malezya gibi kiyi komsusu ülkeler de bölgede hak iddia ediyor.

Çin'in bölgedeki ihtilafli adalarda askeri üsler insa etmesi ve sivil gemi filolarini uzun süreli bulundurmasina bölge ülkelerinin yani sira ABD karsi çikiyor.