Kizilay, deprem bölgesinde kadin gönüllüleriyle yaralari sariyorHüseyin Cem Dagistanli- Hatay sube çalisani Gülhan Yurdagül: - "Enkazdan kendi çabalarimla çiktim. Ailemi güvenli yere birakip Kizilay subesine kostum"

Kizilay, deprem bölgesinde kadin gönüllüleriyle yaralari sariyorHüseyin Cem Dagistanli- Hatay sube çalisani Gülhan Yurdagül:
- "Enkazdan kendi çabalarimla çiktim. Ailemi güvenli yere birakip Kizilay subesine kostum"

ANKARA (AA) - Çogunlugu genç kadinlardan olusan Türk Kizilay gönüllüleri, deprem bölgesinde afetin etkilerinin azaltilmasi ve hayatin normallestirilmesi için çalisiyor.

Kizilaydan yapilan yazili açiklamada, kadin gönüllülerin depremde yasadiklarina iliskin ifadelere yer verildi.

Kizilay'in Hatay Sube'sinde toplumsal güçlendirme uzmani olarak çalisan Gülhan Yurdagül, depreme uykuda yakalandiklarini belirterek, "Duvarlar patlamaya basladi. Duvar annemin üzerine düstü. 2 ayagi kirildi. Omuriligi kaydi. Kendi çabalarimizla çiktik. Üzerimizde ayakkabi yoktu ceketimiz yoktu. Ailemi güvenli bir yere biraktim. Kizilay Hatay subesine gittim." dedi.

Yurdagül, depremin ikinci günü yardim çalismalarina katildigini belirterek, "Kizilay ekipleriyle bulustugumda ben de ayni duyguyu yasadigim için ilk yaptigim sey ayakkabi ve ceket almak oldu. Ayakkabisi, ceketi, battaniyesi olmayan herkese Kizilaydan aldigim malzemeleri ulastirmaya basladim. Bir battaniyenin sicakligi benim yüregimi isitti. O gün belki de burada olmasaydim çok daha kötü seyler hissedebilirdim." diye konustu.

- Mobil saglik araçlarinda gönüllü oldu

Kizilayin mobil saglik araçlarinda hizmet vermek için bölgeye Konya'dan gelen psikolog Nur Boz, ihtiyaç tespit edilen köyler ve mahallelerde psikososyal ilk yardim müdahalelerinde bulundugunu anlatarak, "Eskiden ev ziyareti yapardik ama simdi çadir ve konteyner ziyaretlerinde bulunuyoruz. Onlarin yanlarinda oldugumuzu hissettirmek, yalniz olmadiklarini düsünmek ve onlarin acilarini paylasabilmek için çalistik" dedi.

Öte yandan Kizilay kadin gönüllüleri bagisçilarinin katkilariyla Hatay, Kahramanmaras, Gaziantep ve Adiyaman'da 10 bin kadin hijyen seti dagitildigi bilgisi de paylasildi.