Istanbul'un 7 tepesinden birini süsleyen Fatih Camisi FVP dronla görüntülendiElif Küçük

Istanbul'un 7 tepesinden birini süsleyen Fatih Camisi FVP dronla görüntülendiElif Küçük

ISTANBUL (AA) - "Çag açip çag kapatan sultan" olarak anilan Fatih Sultan Mehmet tarafindan insa ettirilen ve Istanbul'un 7 tepesinden birini süsleyen Fatih Camisi, Anadolu Ajansi (AA) ekibince FPV dron ile görüntülendi.

Fatih Camisi, Fatih Sultan Mehmet'in 1463-1470 tarihlerinde mimar Sinaneddin Yusuf bin Abdullah'a yaptirdigi Fatih Külliyesi'nin bir parçasini olusturuyor.

Sehrin 7 tepesinden birine konumlandirilan caminin yer aldigi külliye, Osmanli'nin yasam kültürünün önemli bir sembolü olarak görülüyor.

Külliye bünyesinde, medrese, darüssifa, tabhane, imaret, kervansaray, hamam, sibyan mektebi, kütüphane ve muvakkithaneyi barindiriyor.

Fatih Camisi'nin 1766'daki depremde yikildiktan sonra onarilarak, 1771'de bugünkü halini aldigi biliniyor. Tarihi cami, 2008'de Vakiflar Genel Müdürlügünce zemin güçlendirme ve restorasyon çalismalari yapildiktan sonra 2012'de yeniden ibadete açildi.

- Tüm ihtisamiyla kayit altina alindi

AA ekipleri, "dünya sehri" olarak tanimlanan Istanbul'da tasarimiyla ilk günkü görkemini koruyan Fatih Camisi ve Külliyesi'ni FVP dronla görüntüledi.

Caminin dis avlusundan baslayan, kubbe ve minareler de gösterilerek gerçeklestirilen çekimlerde, Istanbul'un tarihi dokusu da kaydedildi.

Görüntülerde ayrica caminin avlusu, iç bölümleri ve onu renklendiren aydinlatmalari da tüm ihtisamiyla dronla kayit altina alindi.