Istanbul Ihracatçi Birlikleri'nden 8 ayda yaklasik 7,5 milyar dolarlik ihracatGökhan Yildiz- Ocak-agustos döneminde ihracatini yüzde 4,6 artiran IIB, 196 ülke pazarina ürün satisi gerçeklestirdi

Istanbul Ihracatçi Birlikleri'nden 8 ayda yaklasik 7,5 milyar dolarlik ihracatGökhan Yildiz- Ocak-agustos döneminde ihracatini yüzde 4,6 artiran IIB, 196 ülke pazarina ürün satisi gerçeklestirdi

ISTANBUL (AA) - Istanbul Ihracatçi Birlikleri (IIB), yilin 8 ayinda (ocak-agustos), geçen yilin ayni dönemine kiyasla ihracatini yüzde 4,6 artirarak, bünyesinde bulunan 7 ihracatçi birligi ile toplamda yaklasik 7 milyar 500 milyon dolar tutarinda ihracat yapti.

IIB'den yapilan açiklamaya göre, Istanbul Ihracatçilari, bir önceki yilin ayini dönemine kiyasla, yilin ilk 8 ayinda, 196 ülke pazarina ürün satti ve ülke ihracatindaki payini yüzde 5,2’ye yükseltti.

Birlige bagli ihracatçilar, yilin ilk 8 ayinda, deger bazinda en fazla ihracati 487 milyon dolar ile Irak’a gerçeklestirdi. Irak’a en fazla kümes hayvanlari, hayvansal mamuller ile mobilya, kagit ve orman ürünleri satildi. Irak’in ardindan deger bazinda en fazla Amerika Birlesik Devletleri, Norveç, Almanya ve Birlesik Krallik’a ihracat gerçeklestirildi.

IIB tarafindan yapilan ihracatta ABD’ye hububat, bakliyat, yagli tohumlar, mobilya, kagit, orman ürünleri, Norveç’e gemi, yat ve hizmetleri, Almanya’ya findik ve mamulleri ile hububat, bakliyat, yagli tohumlar, Birlesik Krallik’a mobilya, kagit ve orman ürünleri ile hububat, bakliyat, yagli tohumlar ön plana çikti.

Ülke gruplari baz alindiginda ise IIB’nin en fazla ihracat yaptigi bölge, 1 milyar 535 milyon dolar ile Avrupa Birligi ülkeleri oldu. Avrupa Birligi ülkelerine yapilan ihracat, yilin ilk 8 ayinda, bir önceki yilin ayni dönemine kiyasla yüzde 16 artti.

Istanbul Ihracatçi Birlikleri, agustos ayinda ise bir önceki yilin ayni ayina kiyasla yüzde 18,3 artis ile 1 milyar 130 milyon dolar tutarinda ihracat yapti. Istanbul Ihracatçilari, agustosta en fazla ihracati Norveç, Irak, Birlesik Devletler, Italya ile Birlesik Krallik'a gerçeklestirdi.