Iran'da yüzlerce reformist Tahran yönetiminin Sistan-Beluçistan eyaletindeki uygulamalarini elestirdiMustafa Melih Ahishali

Iran'da yüzlerce reformist Tahran yönetiminin Sistan-Beluçistan eyaletindeki uygulamalarini elestirdiMustafa Melih Ahishali

ISTANBUL (AA) - Iran'da aralarinda siyasetçi, akademisyen ve aktivistlerin bulundugu 320 reformist, Sünnilerin çogunlukta oldugu Sistan-Beluçistan eyaletindeki uygulamalari nedeniyle Tahran yönetimini elestiren bildiriye imza atti.

Söz konusu bildiri, reformistlere yakinligiyla bilinen Iranfarda dergisine ait Telegram hesabindan yayimlandi.

"Sistan-Beluçistan halkinin taleplerini desteklemek milli görevimiz" baslikli metinde, geçen yil meydana gelen "Kanli Cuma" olaylari anildi.

Bölge halkinin taleplerine kulak verilmesi çagrisi yapilan bildiride su ifadelere yer verildi:

"Sistan-Beluçistan özelinde vatandaslarimizin taleplerine destek olmayi görevimiz olarak görüyoruz. Kanli Cuma'nin yil dönümünde güvenlik güçleri, onlarca kisiyi yaraladi ve gözaltina aldi. Buna ragmen her türlü mahrumiyete ragmen bölgedeki adalet talep eden insanlar isteklerinden vazgeçmediler."

Sünni din adami ve Zahidan kenti Cuma Imami Mevlevi Abdulhamid Ismailzehi'ye destek verilen bildiride, "Ismailzehi'nin Zahedan halkinin son bir yildaki protestolarini desteklemedeki rolü, bagimsiz ve elestirel din adamlari için bir model teskil etmektedir." ifadeleri kullanildi.

Bildiriye imza atanlar arasinda, ülkedeki reformistlerin önde gelenlerinden Mustafa Taczade, Keyvan Samimi, Tahire Talagani, Ihsan Seriati ve eski Cumhurbaskani Ali Ekber Hasimi Rafsancani'nin kizi siyasetçi Faize Hasimi de yer aldi.

- "Kanli Cuma" olaylari

Iran'in güneydogusunda Sünnilerin yogun nüfusa sahip oldugu Sistan-Beluçistan eyaletinin Zahidan kenti, 30 Eylül 2022'de cuma namazi sirasinda protestocular ile Iran güvenlik güçleri arasinda siddetli olaylara sahne olmustu. Çok sayida can kaybinin yasandigi olaylar "Kanli Cuma" olarak anilmisti.

O dönem ülke genelinde devam eden Mahsa Emini protestolarindan farkli olarak gösterilerin, eyalete bagli liman kenti Çabahar'da 15 yasindaki bir kiz çocugunun bir polis memuru tarafindan cinsel tacize ugradigi iddiasi üzerine düzenlendigi haberleri Iran medyasinda yer bulmustu.

Takip eden günlerde Has kentinde de gösteriler düzenlenmis, eylemciler yine güvenlik güçlerinin müdahalesiyle karsilasmisti. Olaylarda güvenlik güçleri dahil onlarca kisi yasamini yitirmisti.

Zahidan kentinin Cuma Imami Mevlevi Abdulhamid Ismailzehi, 2 Ekim 2022'de yaptigi konusmada, olaylari "facia" seklinde niteleyerek, güvenlik güçlerinin halkin üzerine ates açtigini söylemisti.

"Kanli Cuma"nin yil dönümünde geçen hafta düzenlenen gösteriler sonrasi çikan olaylarda da onlarca kisi yaralanmis ve gözaltina alinmisti.