Iran Disisleri Bakani Abdullahiyan, Çavusoglu'yla ortak basin toplantisinda konustu:Tugba Altun,Dildar Baykan Atalay- "Iki ülke arasinda terörizmle mücadele konusunda üst düzey güvenlik isbirligi mevcut. Iran olarak uluslararasi hukuk çerçevesinde ülkelerin kendilerini savunma konusunu mesru hak olarak görüyoruz" - "Türkiye'nin güvenligini, Iran'in güvenligi olarak biliyoruz" - "Erdogan'in Tahran’a yaptigi ziyaret iki ülke iliskilerinde gerçekten çok önemli bir noktayi olusturuyor. Reisi'nin yak

Iran Disisleri Bakani Abdullahiyan, Çavusoglu'yla ortak basin toplantisinda konustu:Tugba Altun,Dildar Baykan Atalay- "Iki ülke arasinda terörizmle mücadele konusunda üst düzey güvenlik isbirligi mevcut. Iran olarak uluslararasi hukuk çerçevesinde ülkelerin kendilerini savunma konusunu mesru hak olarak görüyoruz"
- "Türkiye'nin güvenligini, Iran'in güvenligi olarak biliyoruz"
- "Erdogan'in Tahran’a yaptigi ziyaret iki ülke iliskilerinde gerçekten çok önemli bir noktayi olusturuyor. Reisi'nin yak

ANKARA (AA) - Iran Disisleri Bakani Hüseyin Emir Abdullahiyan, terörizmle mücadele ve Türkiye ile isbirliginin üst düzeyde belirterek "Türkiye'nin güvenligini, Iran'in güvenligi olarak biliyoruz." dedi.

Abdullahiyan, Disisleri Bakani Mevlüt Çavusoglu ile Bakanlik'taki görüsmenin ardindan düzenlenen ortak basin toplantisinda konustu.

Iran'in geçen hafta Hz. Fatima'nin dogum gününde kadinlar gününü kutladigini belirten Abdullahiyan, 8 Mart Dünya Kadinlar Günü kapsaminda da dünyadaki, özellikle Iran ve Türkiye'deki kadinlarin gününü kutladigini söyledi.

Abdullahiyan, 6 Subat'ta meydana gelen Kahramanmaras merkezli depremlerin ilk saatlerinden itibaren Iran lideri Ayetullah Ali Hamaney ve Iran Cumhurbaskani Ibrahim Reisi'nin açik bir sekilde vurgu yaparak Türkiye'yle isbirligi ve yardimlasma konusunda direktif verdigini belirtti.

Iran'daki ilgili birimlerin deprem bölgesinde bulundugunu aktaran Abdullahiyan, arama kurtarma, iskan ve diger tibbi hizmetler gibi yardim çalismalarina devam ettiklerini ifade etti.

Abdullahiyan, Türkiye'nin bu afetteki acisini Iran'in acisi olarak gördüklerini vurgulayarak hayatini kaybedenler için rahmet, yaralilara acil sifa ve kalanlara sabir diledi.

- "Bölgesel rekabetten ziyade ortaklik"

Abdullahiyan, Çavusoglu'yla ikili ve ekonomik iliskilerin ilerlemesine dair görüsme firsati elde ettiklerine isaret ederek iki ülke ticaret hacminin artirilmasi konusunda 1,5 yildir her zamankinden fazla ilerleme kaydettiklerini belirtti.

Bölgesel rekabetten ziyade ortakliga önem verdiklerinin altini çizen Abdullahiyan, iki ülke arasindaki ulastirma koridorlarini önemsediklerini ve en önemli konulardan birinin çevre ve su oldugunu vurguladi.

Abdullahiyan, Iran'in bati bölgesindeki halkin Aras sularina ulasmalari konusunun önemine isaret ettiklerini ve bu konuda kurulan komiteler arasindaki isbirliginin artirilmasini önemsediklerini kaydetti.

- "Türkiye'nin güvenligi, Iran'in güvenligi"

Terörizm konusuna da degindiklerini aktaran Abdullahiyan, "Irak Kürdistan bölgesinden kaynaklanan terörizm, Afganistan'dan kaynaklanan DEAS terörizmi, bizim ortak endiselerimizi olusturuyor. Iki ülke arasinda terörizmle mücadele konusunda üst düzey güvenlik isbirligi mevcut. Iran olarak uluslararasi hukuk çerçevesinde ülkelerin kendilerini savunma konusunu mesru hak olarak görüyoruz. Terörizm hangi gruptan gelirse gelsin, biz buna inaniyoruz. Iyi veya kötü terörizm diye bir sey yoktur. Terörizm, çok kötü bir olaydir. Türkiye'nin güvenligini, Iran'in güvenligi olarak biliyoruz." dedi.

Abdullahiyan, Çavusoglu'yla sinir ticaretine iliskin de görüsmeler yaptiklarini aktararak bu konuda henüz çok ilerleme kaydedilemedigini, daha fazla açilim ve ilerleme beklentileri oldugunu dile getirdi.

- Afganistan'da kapsayici hükümet kurulma çagrisi

Abdullahiyan, Afganistan'da kurulmasi gereken kapsayici hükümette toplum temsilcisi gruplarin da olmasi gerektiginin altini çizerek "Iran, Afganistan geçici hükümeti kurumlariyla isbirligine devam ediyor. Biz onlari resmiyette tanimiyoruz ama görüsmelere devam ediyoruz. Umariz, çok kisa sürede kapsayici bir hükümetin kurulmasina sahit oluruz." diye konustu.

Kafkasya'daki krize dair degerlendirmelerde bulunan Abdullahiyan, "Bu krizin bir sebebi de siyonist rejimin buraya açilmasidir. Biz siyonist rejimin bölgede bulunmasini, bölgedeki baris ve istikrara ciddi tehdit olarak görüyoruz. Siyonistler nereye ayak bastiysalar orada sadece güvensizlik ve kriz yaratmislardir. Iran, herkese Israil siyonist rejiminin davranislarina çok dikkat etmelerine dair uyarida bulunuyor. Siyonist rejiminin o bölgeye açilmasina izin vermesinler." ifadelerini kullandi.

Filistin ve Kudüs konusunun insanlar ve tüm Müslümanlar için dünyanin en önemli konularindan biri oldugunu vurgulayan Abdullahiyan, "Siyonist rejim, su an bölgede en büyük tehdit. Filistinlilerin hayatlari çok zorlasti. Dünya, Filistin konusuna dikkat etmeli." degerlendirmesini yapti.

- "Tahran ile Ankara arasindaki çok güçlü isbirligi"

Iran'in Türkiye ile iliskilerinin kardeslige ve komsuluga dayali oldugunu ve tek tarafli ambargolarin bunu etkileyemeyecegini vurgulayan Abdullahiyan, söyle devam etti:

"Biz uluslararasi çerçevede Tahran ile Ankara arasinda çok güçlü isbirligine, iki ülke halkinin menfaatlerine dayali bir iliskiye sahibiz. Bugün de ekonomik, enerji ve transit, kültürel ve turizm alanindaki çok güçlü iliskilerimizin ilerlemesini görüstük. Erdogan'in Tahran’a yaptigi ziyaret iki ülke iliskilerinde gerçekten çok önemli bir noktayi olusturuyor. Reisi'nin yakin zamanda Ankara’ya yapacagi ziyaret de iki ülke iliskilerinin yeni asamasini baslatacaktir. Biz suna inaniyoruz bugün ambargo bir keskinligi olmayan bir biçaga ya da paslanmis, yipranmis bir silaha dönüstü. Iki ülke iliskileri, menfaatleri hep ön plandadir bizim için."

Abdullahiyan, Iran'in Ankara ve Esed rejimi iliskilerinin "dogal seviyeye" dönmesini çok güçlü sekilde desteklediklerinin altini çizerek "Suriye ve Türkiye, Bati Asya'daki önemli iki ülkedir. Geçen defaki ziyaretimde Mevlüt'e (Çavusoglu) söyledigim gibi Iran, bölgesel isbirligi ve Tahran ile Ankara arasindaki isbirligi çerçevesinde Suriye ile Ankara arasindaki farkli bakis açilarini gidermek için kendi rolünü üstlenmeye hazirdir." ifadelerini kullandi.

Daha önceki görüsmede varilan anlasma sonucunda Iran'in Tahran, Moskova, Ankara ve Esed rejimi arasindaki 4’lü formata hazir oldugunu aktaran Abdullahiyan, ayni sekilde Iran, Türkiye ve Azerbaycan ile 3’lü format hakkinda da görüstüklerini ve ayni bakis açisina vardiklarini ve 3 arti 3, Kafkasya konusunun da ortak gündemlerinde oldugunu belirtti.