Hollanda’da 64 hastanede yaklasik 200 bin saglik çalisani greve gittiAbdullah Asiran

Hollanda’da 64 hastanede yaklasik 200 bin saglik çalisani greve gittiAbdullah Asiran

SCHIEDAM (AA) - Hollanda'da 64 hastanede maaslarinin ve çalisma kosullarinin iyilestirilmesini isteyen yaklasik 200 bin saglik çalisani greve gitti.

Hollanda Isçi Sendikalari Konfederasyonu (FNV) basta olmak üzere bazi sendikalara bagli hastane çalisanlari, isverenlerle ücretlerinin artirilmasina yönelik toplu is sözlesmesi görüsmelerinde anlasmaya varilamamasi nedeniyle is birakma eylemi gerçeklestirdi.

Sendikalarin çagrisiyla yapilan grev sonucu acil servisler hariç 64 hastanede ve polikliniklerde hizmete bir gün ara verildi.

Schiedam kentindeki Franciscus Vlietland Hastanesi'nde grev yapan çalisanlar, hastanenin giris salonunda eylem gerçeklestirdi.

Hastaneye “Gelecekte saglik hizmetleri sunulmasini istiyor musun? O zaman eylem sirasi sizde”, “Kahraman mi? Para!” yazili pankartlar asan ve “Yarinin saglik sektörü hakkinda endiseliyiz”, “Hollanda Hastaneler Birligi (NVZ) bizi ortada birakti” dövizleri tasiyan hastane çalisanlari, çalisma kosullarinin iyilestirilmesi ve maaslarin yillik yüzde 10 artirilmasi talebinde bulundu.

Isverenler, hastane çalisanlarinin maaslarini iki yilda toplam yüzde 13 artirmak istiyor. Sendikalar ise bu zam oranini yeterli bulmuyor.

Franciscus Vlietland Hastanesi'nde çalisan Rebecca van der Berg, AA muhabirine yaptigi açiklamada, gelecekte saglik hizmetlerinin devam etmesi için mücadele verdiklerini belirterek, “Insanlarin tekrar saglik sektöründe hizmet vermelerini saglamak için motive etmek istiyoruz. Giderek daha fazla kisi fazla takdir edilmedigi için saglik personeli olarak çalismak istemiyor." dedi.

Van der Berg, çalisma kosullarinin iyilestirilmesini isteyerek, “Bence is yükü de azalirsa çok daha az idari isiniz olur ve daha çok saglik hizmeti verebilirsiniz. Bunlari savundugumuz için buradayiz.” ifadelerini kullandi.

Hastane çalisanlarindan Lars Klement de daha iyi bir sözlesme istediklerini belirterek, “Bizi daha önce dinlemedikleri için buradayiz, grev yapiyoruz. Yine dinlemezlerse yine grev yapacagiz. Bu sefer nisanda. Özellikle hemsirelerin maaslari çok düsük. Kovid-19 salgini sürecinde çok fazla mesai yaptilar. O zaman da bizi dinlemediler, bunun için maaslarin artirilmasi lazim.” diye konustu.