Finansal Kurumlar Birligi, bankacilik disi finans sektörünün 2022 sonuçlarini açikladiAbdulselam Durdak- 2022 yili konsolide verilerine göre, finansal kiralama, faktoring, finansman ve varlik yönetim sirketlerinin islem hacmi 569 milyar TL, aktif toplami 382,7 milyar TL ve öz kaynak büyüklügü de 55,2 milyar TL seviyesinde gerçeklesti -Finansal Kurumlar Birligi Baskani Ali Emre Balli: -"Öncelikle 2022 yili verileri isiginda, FKB bünyesindeki sektörlerin mali verilerinde belirgin artislar görüldüg

Finansal Kurumlar Birligi, bankacilik disi finans sektörünün 2022 sonuçlarini açikladiAbdulselam Durdak- 2022 yili konsolide verilerine göre, finansal kiralama, faktoring, finansman ve varlik yönetim sirketlerinin islem hacmi 569 milyar TL, aktif toplami 382,7 milyar TL ve öz kaynak büyüklügü de 55,2 milyar TL seviyesinde gerçeklesti
-Finansal Kurumlar Birligi Baskani Ali Emre Balli:
-"Öncelikle 2022 yili verileri isiginda, FKB bünyesindeki sektörlerin mali verilerinde belirgin artislar görüldüg

ISTANBUL (AA) - Finansal Kurumlar Birligi'nin (FKB), finansal kiralama, faktoring, finansman ve varlik yönetim sirketlerinin 2022 yili konsolide verilerine göre, islem hacmi 569 milyar TL, aktif toplami 382,7 milyar TL ve öz kaynak büyüklügü de 55,2 milyar TL oldu.

FKB, Finansal Kiralama, finansal kiralama, faktoring, finansman ve varlik yönetim sirketlerinin 2022 yilina iliskin konsolide verilerini açikladi.

Buna göre, FKB’nin temsil ettigi dört sektörün 2022 yili konsolide verilerine göre, islem hacmi 569 milyar TL, aktif toplami 382,7 milyar TL ve öz kaynak büyüklügü de 55,2 milyar TL olarak gerçeklesti. Müsteri sayisi ise 5,8 milyona ulasti.

Açiklamada konuya ve depremde yaralarin sarilmasina yönelik çalismalara iliskin degerlendirmesine yer verilen Finansal Kurumlar Birligi Baskani Ali Emre Balli, "Türkiye tarihinin en agir kayiplarini verdigimiz deprem felaketi hepimizi derinden üzdü, yüreklerimizde kapanmayacak yaralar açti. Meydana gelen siddetli depremler binlerce canimiza mal olurken, depremlerin hayli yüksek boyutlardaki ekonomik hasari ve ortaya çikan ihtiyaçlar karsisinda da ülkemiz her zorlugun karsisinda oldugu gibi tek yürek oldu. Hem geride kalan vatandaslarimizin sosyo-ekonomik kosullarini eski haline getirebilmek hem aldigimiz agir ekonomik kaybi telafi edebilmek için ülke olarak el birligi ile çalismalara basladik. Finansal Kurumlar Birligi olarak ilk andan itibaren temsil ettigimiz sektörler ile elimizden geleni yapmak için harekete geçtik." ifadelerini kullandi.

Birlik çatisi altindaki sektörlerde faaliyet gösteren üye sirketlerle dayanisma içinde, bu zor süreçte bölge halkina ellerinden gelen tüm destegi sunmak için çalismalar yaptiklarini belirten Balli, sunlari kaydetti:

"Afetin bölge ekonomisinde yol açtigi olumsuz etkilere maruz kalan ve ödeme güçlügü çeken müsterilerin üyelerimize olan borçlarinin geri ödenmesinde, ertelenmesinde veya kendilerine finansman olanaklari saglanmasinda gerekli kolayliklarin gösterilmesi ve mücbir halin gerçeklestigi bölgelerde ikametgahi/isyeri adresi bulunan müsterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek islemlerine iliskin bildirimlerin Risk Merkezi mücbir hal düzenlemesi çerçevesinde yapilmasi hususlarinda gerekli hassasiyetin gösterilmesi amaciyla üyelerimize tavsiyede bulunduk. Üyelerimiz önerilerimizi büyük bir duyarlilik ile karsilayarak, gerekli adimlari ivedilikle atti. Bundan sonra da depremlerden etkilenen 11 ilimizin ekonomilerinin yeniden canlandirilmasi ve normallesme sürecine katki saglamak amaciyla, üzerimize düseni yapmaya devam edecegiz. Birligimizin çatisi altinda temsil edilen finansal kiralama, faktoring, finansman sirketleri, varlik yönetim sirketleri ve tasarruf finansmani sirketleri olarak, 'Birlikten Kuvvet Dogar' anlayisiyla hareket etmeyi ve depremzedelerimizin, ülkemizin yaninda olmayi sürdürecegiz."

Türkiye’nin, yasadigi zorluklarin üstesinden gelmeyi her daim basardigini dile getiren Balli, "Geride biraktigimiz 3 yil küresel olarak salgin ekonomisi ile mücadele ettik. Zor yillar olmasina ragmen Birligimizin temsil ettigi sektörler, hem 2021 yilini hem 2022 yilini büyüme kaydederek kapatti. Cumhuriyetimizin 100'üncü kurulus yil dönümüne dogru ilerlerken, banka disi finans sektörü olarak ikinci yüz yila damgasini vuracak sürdürülebilir kalkinma hamlesinde üzerimize düsen görevi layikiyla yerine getirme kararliligimizdan vazgeçmeyecegiz. Çatimiz altindaki 119 üye sirketimizle bugüne kadar oldugu gibi bundan sonra da reel sektörümüzün, ihracatçimizin, KOBI’lerimizin, tüketicilerimizin yaninda olmaya ve finansman ihtiyaçlarina çözüm üretmeye var gücümüzle devam edecegiz." açiklamasinda bulundu.

-"FKB bünyesindeki sektörlerin mali verilerinde belirgin artislar görülüyor"

Emre Balli, FKB’nin temsil ettigi sektörlerin finansal performansina iliskin ise su bilgileri paylasti:

"Öncelikle 2022 yili verileri isiginda, FKB bünyesindeki sektörlerin mali verilerinde belirgin artislar görüldügüne dikkat çekmek isterim. Faktoring sektörü, alacaklari yüzde 113,8 artisla 127,2 milyar TL’ ye ulasti. Yine sektörün aktif büyüklügü yüzde 108,7 artis ile 135,6 milyar TL’ye yükseldi, islem hacminde de yaklasik yüzde 110 artis sagladi. Finansal kiralama sektörünün islem hacmi ise yüzde 84,1 artarak 67,3 milyar TL’ye yükseldi. Alacaklarinin 117,9 milyar TL ve aktif büyüklügünün de 163,6 milyar TL seviyesinde oldugunu görmekteyiz. Finansman sirketlerimizin de alacaklari yüzde 44,7 büyüyerek 61,4 milyar TL, aktif büyüklügü yüzde 53,2 artisla 74,6 milyar TL seviyesinde gerçeklesti. Sektörün müsteri adedi 1,8 milyon oldu. Varlik yönetim sirketleri öz kaynaklari yüzde 70 yükselis ile 5,5 milyar TL’ye ve aktif büyüklügü ise yüzde 46,5 artisla 8,9 milyar TL'ye çikti. Sektörün toplam portföy büyüklügü 80 milyar TL'ye ulasti."