Erciyes'in "mavi berelileri" depremzedelerin yaralarini sariyorMüzahim Zahid Tüzün- Depremin ilk günü Malatya'ya intikal ederek enkaz altinda kalan depremzedeler için yürütülen arama kurtarma çalismalarina katilan Kayseri 1. Komando Tugayi Hava Indirme Taburu'ndan askerler, afetzedeler için nöbet, devriye, yemek ve yasam destek faaliyeti yürütüyor - Ilçede kurduklari mobil firinda 800 kisiye 3 çesit yemek, ekmek ve simit yapan askerler, kurduklari 22 Mehmetçik okuluyla da egitimin aksamadan sürm

Erciyes'in "mavi berelileri" depremzedelerin yaralarini sariyorMüzahim Zahid Tüzün- Depremin ilk günü Malatya'ya intikal ederek enkaz altinda kalan depremzedeler için yürütülen arama kurtarma çalismalarina katilan Kayseri 1. Komando Tugayi Hava Indirme Taburu'ndan askerler, afetzedeler için nöbet, devriye, yemek ve yasam destek faaliyeti yürütüyor
- Ilçede kurduklari mobil firinda 800 kisiye 3 çesit yemek, ekmek ve simit yapan askerler, kurduklari 22 Mehmetçik okuluyla da egitimin aksamadan sürm

MALATYA (AA) - MÜZAHIM ZAHID TÜZÜN - Kayseri 1. Komando Tugayi Hava Indirme Taburu, Kahramanmaras merkezli depremlerin büyük yikima neden oldugu Malatya'nin Akçadag ilçesinde depremin ilk gününden itibaren yaralari sarmaya devam ediyor.

Türk Silahli Kuvvetleri "Üstün Cesaret ve Feragat Altin Madalyasi"na sahip 1. Komando Tugayina bagli askerler, "asrin felaketi" olarak nitelendirilen depremlerde büyük hasar gören Malatya'ya, kar ve tipinin yasandigi olumsuz hava sartlarina ragmen depremin ilk günü intikal etti.

Akçadag ilçesine konuslanan mavi bereliler, bir taraftan bölgede depremzedeleri kurtarmak için yürütülen arama kurtarma çalismalarina katilirken diger taraftan nöbet, devriye, yemek ve yasam destek gibi faaliyetleri gerçeklestirdi.

Depremzedeler için gece gündüz çalisan komandolar, ilçede vatandaslar için kurduklari mobil firinda günlük 800 kisiye ekmek yapiyor, mutfaklarinda ise 3 çesit yemek çikarirken, haftada 2 gün de simit hazirliyor.

Bölgede yüzlerce askerle faaliyet gösteren hava indirme taburu, banyo ve çamasirhane hizmeti de sunarken, ihtiyaç duyan vatandaslarin çadirlarini kurmada ve bölgeye gelen yardimlari dagitmada da önemli rol üstleniyor.

- 22 Mehmetçik okulu kuruldu

Askerler, okullari hasar gören ögrenciler için de ilçe genelinde 22 çadirdan olusan Mehmetçik okullari kurup, egitimin aksamamasina büyük katki sagladi.

Ramazan dolayisiyla da Mehmetçik, vatandaslarin rahat ibadet edebilmesi amaciyla Il Müftülügü koordinesinde 7 çadir mescit kurulumunu gerçeklestirdi.

Taze simit ve ekmek üretimi yapan firinda ise geleneksel hale gelen ramazan pidesini üreten Mehmetçik, ay boyunca üretecekleri ramazan pidesini depremzedelere dagitacak.

Ilçede ögretmenlik yapan Mehmet Özdemir, AA muhabirine, Mehmetçigin deprem sürecinde her zaman yanlarinda oldugunu söyledi.

Askerin birçok alanda depremzedelerin yaninda oldugunu anlatan Özdemir, sunlari kaydetti:

"6 Subat'ta deprem oldu ve gecesinde Kayseri 1. Komando Tugayi Hava Indirme Taburu geldi. Burada büyük bir çalisma yaptilar. Asker bize kol kanat germis durumda. Mehmetçik okulu yaptilar. Hemen buradaki çadirlari kurdular. Egitim ögretim için Ilçe Milli Egitim Müdürlügü ile beraber çalisma yürüttüler. Ayni zamanda ilçede depolari olusturdular. Orada kumanya dagitimi yaptilar. Çadir kurulumu yaptilar. Daha birçok faaliyette bulundular. Gerçekten minnettariz."

Özdemir, bölgedeki Mehmetçik'in kendilerine güven verdigini belirtti.