Enkazdan 102 saat sonra çikarilan Melike yürüyecegi günlerin hayalini kuruyorSerhat Zafer,Halife Yalçinkaya- Kahramanmaras'taki depremde sol bacagini kaybeden 9 yasindaki Melike Savkili:- "Ilk önce protez bacagima kavusmak, sonrasinda ise okulumu bitirerek polis olmak istiyorum"

Enkazdan 102 saat sonra çikarilan Melike yürüyecegi günlerin hayalini kuruyorSerhat Zafer,Halife Yalçinkaya- Kahramanmaras'taki depremde sol bacagini kaybeden 9 yasindaki Melike Savkili:- "Ilk önce protez bacagima kavusmak, sonrasinda ise okulumu bitirerek polis olmak istiyorum"

KAHRAMANMARAS (AA) - SERHAT ZAFER / HALIFE YALÇINKAYA - Kahramanmaras'ta enkazdan 102 saat sonra madencilerin kurtardigi, sol bacagi kesilen 9 yasindaki Melike Savkili, protez bacagina kavusup, yeniden yürümek istiyor.

"Asrin felaketi" olarak nitelendirilen 6 Subat'taki Kahramanmaras merkezli depremlerde Dulkadiroglu ilçesine bagli Yenisehir Mahallesi'nde yikilan Serçin Apartmani'nin enkazindan, depremin 4. günü Rize Çayeli Bakir Isletmeleri maden kurtarma timi tarafindan annesi Canan Savkili (44) ile sag kurtarilan Melike'nin sol bacagi kesildi.

Enkaz altinda kalan babasi Selim (48) ile kardesleri Ismail Efe (16) ve Elife Gökçe'yi (24) kaybeden Melike annesiyle yasama tutunuyor.

Kurtarma ekibinde yer alan ve Melike'yi enkazdan çikartan madenci Metin Çaliskan da küçük kiz ve annesi ile irtibatini, tedavi süreci ve sonrasinda da hiç koparmadi. Kahraman madenci, memleketi Rize'nin Çayeli ilçesinde bir süre misafir ettigi anne ve kizini, ailenin talebi üzerine yeniden Kahramanmaras'a getirdi. Küçük kiz, annesi ile birlikte Karacasu konteyner kentinde yeni yasamlarina basladi.

Melike, konteyner kentte yürüteç ve tekerlekli sandalye yardimiyla gezme imkani buluyor.

- "Okulumu bitirerek polis olmak istiyorum"

Melike Savkili, AA muhabirine, enkaz altindayken susadigini, çok aciktigini ve kurtarilmayi bekledigini söyledi.

Enkazdayken çok korktugunu belirten Savkili, "Çok karanlikti, annemi göremiyordum. Yukaridan isik verdiler, o sira annemi gördüm. Sonra 'Isigi görüyor musunuz?' diye ses verdiler. Gördügümüzü söyleyince yanimiza geldiler." dedi.

Madenci Çaliskan'in sesini ilk duydugunda heyecanlandigini, annesi ile kurtarildiklarinda çok mutlu oldugunu anlatan Savkili, gelecek için hayalleri oldugunu ifade etti.

Savkili, "Ilk önce protez bacagima kavusmak sonrasinda ise okulumu bitirerek polis olmak istiyorum." dedi.

Rize'ye gittiklerinde herkesin yanlarinda oldugunu anlatan Melike Savkili, kendilerine destek olanlara tesekkür etti.

- "Insallah Melike hayallerine kavusacak"

Anne Canan Savkili ise depremde esi ve iki çocugunu kaybettigini, yasadiklari acinin tarifsiz oldugunu belirtti.

Karanlik bir ortamda seslerini duyurmaya çalistiklarini belirten Savkili, "Kizima dokunabiliyordum ama göremiyordum. 'Anne beni kucagina al' diyordu ama alamiyordum. Sesimizin duyulmasi için bagiriyordum, kizim 'anne sesini yorma, üzülme, ben bagiririm' diyordu. Bizi çikarttilar ve o an çok mutlu olduk." ifadelerini kullandi.

Kendilerini enkazdan kurtaran Metin Çaliskan ile ailesinin kendilerini hiç yalniz birakmadigini ifade eden Savkili, Çaliskan ailesinin kendilerine kardes aile oldugunu söyledi.

Savkili, "Ben baska hastanedeydim ve kizimdan ayriydim. Metin agabey ve esi kizimla sürekli ilgilendiler, evlerini açtilar. Her zaman yanimizda oldular, Çayeli'ne götürdüler bizi. Bütün Rize halki seferber oldu, Allah razi olsun. Acimiza ortak oldular, bizle birlikte agladilar. Melike yürümek ve kosmak istiyor. Madenciler Melike'ye kucak açtilar ve destek olacaklar. Melike tekrar yürüyecek ve insallah hayallerine kavusacak." diye konustu.

- "Melike artik bizim bir evladimiz, bütün Çayeli'nin evladi"

Madenci Metin Çaliskan da Melike'yi enkazdan kurtardiklarinda büyük mutluluk duyduklarini belirterek, su ifadeleri kullandi:

"Melike'yi oradan kurtardigimda dünyalar benim olmustu. Melike artik bizim bir evladimiz, bütün Çayeli'nin, Rize'nin evladi. Sürekli bizimle kalmalarini istedik ama onlarin takdiri Kahramanmaras'a geri dönmek oldu. Canan ablamizin acisi çok büyük. Tedavi süreci tamamlandiktan sonra Melike'ye protez bacak taktirmayi planliyoruz."

Çaliskan, gerek mesai arkadaslarinin gerekse Çayeli halkinin ailenin tüm ihtiyaçlarini karsilamaya çalistigini kaydetti.