Diyanet Isleri Baskani Erbas "TDV Kadin Kollari Degerlendirme ve Istisare Toplantisi"nda konustu:Orhan Onur Gemici- "Diyanet Isleri Baskanligi olarak ülkemizde ve dünyada, insanliga baris ve huzuru getirecek, hak, adalet, merhamet ve baris mefkuresine, sahih bir inanca, bilgi, bilinç ve güzel ahlaka sahip nesillerin yetismesi için gayret gösteriyoruz"

Diyanet Isleri Baskani Erbas "TDV Kadin Kollari Degerlendirme ve Istisare Toplantisi"nda konustu:Orhan Onur Gemici- "Diyanet Isleri Baskanligi olarak ülkemizde ve dünyada, insanliga baris ve huzuru getirecek, hak, adalet, merhamet ve baris mefkuresine, sahih bir inanca, bilgi, bilinç ve güzel ahlaka sahip nesillerin yetismesi için gayret gösteriyoruz"

ANKARA (AA) - Diyanet Isleri Baskani Ali Erbas, "Diyanet Isleri Baskanligi olarak ülkemizde ve dünyada, insanliga baris ve huzuru getirecek, hak, adalet, merhamet ve baris mefkuresine, sahih bir inanca, bilgi, bilinç ve güzel ahlaka sahip nesillerin yetismesi için gayret gösteriyoruz." dedi.

Erbas, Türkiye Diyanet Vakfi (TDV) Kadin, Aile ve Gençlik Hizmetleri Müdürlügü (KAGEM) tarafindan TDV Konferans Salonu'nda düzenlenen "TDV Kadin Kollari Degerlendirme ve Istisare Toplantisi"na katildi.

Toplantida konusan Erbas, Islam'in, getirdigi ahlaki ve hukuki ilkelerle bireysel, sosyal ve küresel boyutta huzurun yasanmasini temin eden ilahi bir nizam oldugunu söyledi.

Tarihten bugüne kadar Müslümanlarin, kurduklari vakiflarla egitim, yardimlasma, toplumsal huzur ve baris gibi birçok alanda nice hizmetler yaparak dünyaya örnek oldugunu belirten Erbas, TDV'nin, Diyanet Isleri Baskanligi ile dünyanin ihtiyaç duyulan her yerine din, dil, irk, mezhep, düsünce ve mesrep farki gözetmeksizin yardim eli uzattigina isaret etti.

- "Dünyanin yaklasik 3'te 2'sine ulasiyoruz"

TDV'nin 149 ülkeye ulasmasini çok büyük basari olarak nitelendiren Erbas, ramazan paketleri, kurban faaliyetleri, açilan kuyular ve egitimler faaliyetleriyle dünyanin yaklasik 3'te 2'sine ulasildigini anlatti.

Erbas, TDV'nin bilgi ve hikmet temeline dayali bir iyilik medeniyeti insa etme yolunda kalici yatirimlar yaptigini belirterek, "Diyanet Isleri Baskanligi olarak ülkemizde ve dünyada, insanliga baris ve huzuru getirecek, hak, adalet, merhamet ve baris mefkuresine, sahih bir inanca, bilgi, bilinç ve güzel ahlaka sahip nesillerin yetismesi için gayret gösteriyoruz." diye konustu.

Müslümanlarin kendine, Rabb'ine, ailesine, çevresine ve tüm insanliga karsi sorumlulugu olduguna dikkati çeken Erbas, sunlari kaydetti:

"Aklimizi hakikat, kalbimizi merhamet ve irademizi güzel ahlak üzere kullanmakla mükellefiz. Rabb'imize karsi sorumluyuz. Bu anlamda en büyük sorumlulugumuz Allah'i hakkiyla bilerek ona tam bir teslimiyetle kulluk etmek. Ona itaat etmek ve onun bizler için takdir ettigi hayat ölçülerine riayet etmektir."

- "Adalet, merhamet ve sorumluluk duygusuyla yeryüzüne sahip çikmaliyiz"

Erbas, yeryüzünün imari ve islahi için çalismak, yeryüzünde iyiligin hakim olmasi için mücadele etmenin Müslümanlarin sorumlulugunda oldugunu vurgulayarak, TDV'nin yurt içindeki insanlara yaptigi hayri ve egitim hizmetlerinin gelecege yönelik umutlari her zaman artirdigini belirtti.

Adalet, merhamet ve sorumluluk duygusuyla yeryüzüne sahip çikmak gerektigini kaydeden Erbas, Müslümanlarin sadece yasadiklari mahalle, ilçe, il ve ülkeden degil, yeryüzünün tamamindan sorumlu oldugunu bildirdi.

Erbas, insanligin yasadigi zorluklarin üstesinden gelebilmek ve daha güzel bir hayat, daha adil bir dünya kurabilmek için çalismalarini kararlilikla devam ettirmeleri gerektigine isaret etti.

TDV'nin hizmet ve çalismalariyla insanliga örnek bir kurulus haline geldigine dikkati çeken Erbas, "Gittikçe büyüyen, gelisen, hizmet ve faaliyet alanlarini genisleten bir vakfimiz var. Milletimizin teveccühüne ve takdirine mazhar olmustur. Nitekim milletin her geçen gün artan maddi destegini, duasini, umudunu, hayallerini bir emanet bilinciyle alip yurdumuzda, ülkemizde, her yerde ve dünyanin ulasabildigimiz kadariyla pek çok yerinde ihtiyaç sahiplerine büyük bir titizlikle ulastirmaya gayret ediyoruz." ifadelerini kullandi.

Toplantiya, Diyanet Isleri Baskan Yardimcilari Doç. Dr. Burhan Isliyen, Prof. Dr. Huriye Marti, Rehberlik ve Teftis Baskani Hasan Güçlü ve TDV Genel Müdürü Izani Turan ile 81 ilin TDV Kadin Kollari sorumlulari katildi.