Beyin ölümü gerçeklesen hasta, organlariyla 4 kisiye "can" olduBurcu Çalik Göçümlü- Eskisehir'de trafik kazasi sonucu beyin ölümü gerçeklesen 24 yasindaki bir kisinin bagisladigi kalp, karaciger ve böbrekleri, burada bir hasta ile Bilkent Sehir Hastanesi'ndeki üç ayri hastaya nakledildi - Bilkent Sehir Hastanesi Organ Nakli Mesul Müdürü Prof. Dr. Bostanci: - "Ayni anda üç farkli ameliyathanede hastalarimiza kalp, karaciger ve böbrek nakli yapildi, genel durumlari iyi, aktif yasamlarini sürdürüyo

Beyin ölümü gerçeklesen hasta, organlariyla 4 kisiye "can" olduBurcu Çalik Göçümlü- Eskisehir'de trafik kazasi sonucu beyin ölümü gerçeklesen 24 yasindaki bir kisinin bagisladigi kalp, karaciger ve böbrekleri, burada bir hasta ile Bilkent Sehir Hastanesi'ndeki üç ayri hastaya nakledildi
- Bilkent Sehir Hastanesi Organ Nakli Mesul Müdürü Prof. Dr. Bostanci:
- "Ayni anda üç farkli ameliyathanede hastalarimiza kalp, karaciger ve böbrek nakli yapildi, genel durumlari iyi, aktif yasamlarini sürdürüyo

ANKARA (AA) - Trafik kazasi sonucu beyin ölümü gerçeklesen 24 yasindaki bir kisiden alinan kalp, karaciger ve böbrek, Bilkent Sehir Hastanesi'ndeki üç ayri hastaya es zamanli operasyonla nakledildi, bagisçinin diger böbregi ise Eskisehir'de bir baska hastaya umut oldu.

Eskisehir'de trafik kazasi sonucu beyin ölümü gerçeklesen 24 yasindaki bir kisi, bagisladigi organlariyla nakil bekleyen 4 kisiye yeni bir yasam armagan etti.

Yakinlarinin da onayiyla bu kisiden alinan kalp, karaciger ve böbrek, es zamanli operasyonla Bilkent Sehir Hastanesi'nde nakil bekleyen üç ayri hastaya nakledildi. Bu sayede acil nakil olmasi gereken 44 yasindaki Soner Akyol yeni bir kalbe, 25 yildir böbrek nakli bekleyen 46 yasindaki Gül Özden böbrege, siroz hastasi 44 yasindaki Mehmet Duacigil de karacigere kavustu.

Bagisçinin diger böbreginin ise Eskisehir'de dokulari uyan ve siralamaya giren bir baska hastaya nakli saglandi.

- "Nakil olan hastalarimizin genel durumlari iyi"

Bilkent Sehir Hastanesi Organ Nakli Mesul Müdürü Prof. Dr. Erdal Birol Bostanci, 21 Subat'ta yapilan nakillere iliskin basin mensuplarina yaptigi açiklamada, "Ekiplerimiz Eskisehir'e giderek bagisçimizdan alinan organlari aldilar ve burada ayni anda üç farkli ameliyathanede kalp, karaciger ve böbrek naklini gerçeklestirdiler. Nakil olan hastalarimizin genel durumlari iyi, aktif yasamlarini sürdürüyorlar." bilgisini paylasti.

Organlarini bagislayan kisinin yakinlarina bassagligi dileyerek, gösterdikleri duyarlilik için tesekkürlerini ileten Bostanci, "Organ bagisi candan cana bir sadakadir, hayattir. Lütfen organlarinizi bagislayin." çagrisinda bulundu.

- "Hastanemizde 277 solid organ nakli gerçeklestirildi"

Bilkent Sehir Hastanesi'nin kalp, karaciger, akciger, böbrek nakli gibi tüm solid organ nakillerinin yapilabildigi tek devlet hastanesi oldugunu vurgulayan Bostanci, "Hastanemiz açildigi günden bugüne 277 adet solid organ nakli gerçeklestirdi. Bunun 148'i böbrek, 73'ü karaciger, 32'si akciger ve 24'ü de kalp nakillerinden olusuyor." diye konustu.

Prof. Dr. Bostanci, ayrica 14 ülkeden 77 hastaya da solid organ naklini gerçeklestirdiklerini de bildirdi.

- "Türkiye'de ortalama organ bagis orani milyonda dört"

Özellikle kalp ve akciger nakillerinin sadece yasamini kaybeden organ bagisçilarindan alinabildigine dikkati çeken Bostanci, sözlerini söyle sürdürdü:

"Organ bagisinda su an oran olarak ülkemiz maalesef Avrupa'nin ve dünyanin en alt oranlarini temsil ediyor. Pandemiyle birlikte biraz daha da düstü. Su anda Türkiye'de ortalama organ bagis orani milyonda dört civarinda. Avrupa ülkelerinde bu oran milyonda 25 ile milyonda 45 arasinda degisiyor. Eger bu orani biz de saglayabilirsek ülkemizde organ bekleyen tüm hastalara ulasabilmemizin mümkün olacagini düsünüyorum."

- "Yaklasik 1200 kisi kalp nakli listesinde bekliyor"

Bilkent Sehir Hastanesi Kalp Damar Hastanesi, Kalp Nakil Sorumlusu Prof. Dr. Ümit Kervan da bir yil önce uluslararasi egitim merkezi sertifikasyonunu alan kliniklerinin Avrupa'da nadir merkezlerden birisi oldugunu vurguladi.

Kalp nakli yapilan 44 yasindaki Soner Akyol'a üç yil önce yapay kalp cihazi takildigini ama son 6 aydir yasadigi pihtilasma sebebiyle acil nakil çagrisina çiktiklarini anlatan Kervan, hastanin hafta basinda taburcu edildigini ve su an Zonguldak'ta ailesiyle yasadigini aktardi.

Kervan, organ bagisi konusunda Saglik Bakanliginin yogun çalismalar yürüttügünün altini çizerek, "Türkiye'de yaklasik 1200 kisi kalp nakli listesinde bekliyor ama ancak yilda 90 civarinda kalp nakli yapabiliyoruz. Kovid-19 döneminde bu süreçler çok daha azaldi. Su an klinigimizde kalp nakli yogun bakiminda 4 yasinda nakil bekleyen çocuklar da 19, 30, 35 yaslarinda genç hastalarimiz da var. Bu hastalarimizin ortalama yasam beklenti süreci 1 yil civarinda, hastalarimizi yasatabilmek için elimizden gelen tüm ugrasi gösteriyoruz." dedi.

- "Ailelerin ancak 4'te 1'i organ bagisina ikna oluyor"

Klinigin uluslararasi bagimsiz merkezlerce sürekli denetlendigini, bir yil yasam süreci öngörülürken organ bagisi sayesinde 25 yil yasayan hastalarinin bulundugunu anlatan Kervan, sunlari kaydetti:

"Bizler organ bagisi olabilecek beyin ölümlerinin tespitini yapabiliyoruz fakat 4'te 1 oraninda aile bagisa ikna oluyor. Yani 4 organ bagisi yapabilecek donörden sadece 1'inden bagis alabiliyoruz. Bunlar içinde de ancak 6'da 1'i kalp nakli için uygun oluyor. Kalp nakli için o kadar ugrasmamiz gerekiyor ki ayni toplu igneyle topragi kazmaya çalismak gibi. Amacimiz bir kisinin bile ailesiyle, çocuklariyla saglikli bir sekilde yasamini sürdürebilmesi."

- Böbrek hastasinin 25 yillik hayali nakille gerçek oldu

Böbrek nakli yapilan Gül Özden, organ bagisinda bulunan kisinin yakinlarina tesekkürlerini ileterek, duygularini "25 senedir diyalize giriyorum. Hiç ummadigim bir anda nakil için uygun bir böbrek çikti. Su an çok iyiyim, çok mutluyum. Insallah artik hayatimi diyalize girmeden devam ettirebilecegim. Umarim nakil bekleyen herkes bagisçilar sayesinde benim gibi bir sansa sahip olabilir." sözleriyle dile getirdi.

Karaciger nakli yapilan Mehmet Duacigil, bir yildan fazladir nakil bekledigini belirterek, "Yasamini kaybeden bagisçimiza rahmet, ailesine sabir diliyorum, kendisinin her zaman duacisiyim. Allah razi olsun onlardan. Su an çok sükür gayet iyiyim. Organ bagisi ile bir can kurtuluyor, bagista bulunmak çok önemli." ifadesini kullandi.