AB'nin deprem bölgelerine destek için düzenledigi Uluslararasi Bagisçilar Konferansi basladiSelen Temizer,Ömer Tugrul Çam- AB Komisyonu Baskani Ursula von der Leyen: - "AB Komisyonu deprem sonrasi yeniden yapilanma için Türkiye'yi 1 milyar avro ile destekleyecek" - Isveç Basbakani Ulf Kristersson: - "Depremden etkilenen bölge Belçika ve Hollanda'nin toplami kadar"

AB'nin deprem bölgelerine destek için düzenledigi Uluslararasi Bagisçilar Konferansi basladiSelen Temizer,Ömer Tugrul Çam- AB Komisyonu Baskani Ursula von der Leyen:
- "AB Komisyonu deprem sonrasi yeniden yapilanma için Türkiye'yi 1 milyar avro ile destekleyecek"
- Isveç Basbakani Ulf Kristersson:
- "Depremden etkilenen bölge Belçika ve Hollanda'nin toplami kadar"

BRÜKSEL (AA) - Avrupa Birligi (AB) Komisyonu Baskani Ursula von der Leyen, "AB Komisyonu deprem sonrasi yeniden yapilanma için Türkiye'yi 1 milyar avro ile destekleyecek." dedi.

AB Komisyonu ve AB Dönem Baskani Isveç'in, 6 Subat'ta meydana gelen Kahramanmaras merkezli depremlerden Türkiye ve Suriye'de etkilenenler için düzenledigi Uluslararasi Bagisçilar Konferansi Belçika'nin baskenti Brüksel'de basladi.

Konferansa Isveç Uluslararasi Kalkinma Isbirligi ve Dis Ticaret Bakani Johan Forssell ile baskanlik eden AB Komisyonunun komsuluk ve genislemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi, açilista yaptigi konusmada, "Türkiye'nin ve Suriye halkinin bu zor zamanlarda sarsilmaz dayanisma ve destegimize güvenebilecegini bilmesini istiyoruz. Geçen ay meydana gelen deprem felaketlerinin ardindan erken kurtarma ve yeniden yapilanma çalismalarinda size yardimci olacagiz." ifadelerini kullandi.

Varhelyi, "AB Komisyonu yardim etmek için elinden gelen her seyi yapmaya hazir. Türkiye'nin bu bölgelerinin normal hayata dönebilmesi için yeni evler, okullar, hastaneler, kritik altyapinin insasina katilmaya haziriz." dedi.

Forssell de "Felaketin bas gösterdigi bu dönemde, uluslararasi toplumun bir araya gelmesi ve birlik göstermesi çok önemli. Bu, etkilenenler için önemli oldugu kadar çok tarafli sistem için de önemli." diye konustu.

- AB Komisyonundan Türkiye'yi 1 milyar avro ile destekleme sözü

AB Komisyonu Baskani von der Leyen de açilis konusmasinda, "Bu, feci bir kayip hikayesi ve Türkiye halki, Suriye halki ve dünyanin dört bir yanindaki dostlariniz arasindaki kahramanca bir dayanisma hikayesidir." degerlendirmesini yapti.

AB'nin depremin akabinde Sivil Koruma Mekanizmasi'ni etkinlestirdigini animsatan von der Leyen, AB ülkelerinin arama kurtarma çalismalarina yaptigi katkilardan örnekler vererek dayanisma mesaji verdi.

Von der Leyen, "Tüm dünya Türkiye'ye ve Suriye halkina destek için seferber oldu çünkü bu stratejinin ölçegi o kadar büyük ki; hiçbir ülke veya kurum tek basina, bizim birlikte yaptigimizin yakinindan bile geçemez." diye konustu.

"AB Komisyonu deprem sonrasi yeniden yapilanma için Türkiye'yi 1 milyar avro ile destekleyecek." ifadesini kullanan von der Leyen, Suriye'ye de insani yardim ve erken toparlanma için 108 milyon avroluk bir paket daha taahhüt ettiklerini bildirdi.

- AB Dönem Baskani Isveç'ten 45 milyon avro

Isveç Basbakani Ulf Kristersson da 42 gün önce Kahramanmaras merkezli depremle Türkiye ve Suriye'de milyonlarca kisinin hayatinin birkaç saniyede degistigini hatirlatti.

"Depremden etkilenen bölge Belçika ve Hollanda'nin toplami kadar" diyen Kristersson, hayatin yeniden normale dönmesi için tüm bölgenin yeniden insa edilmesi gerektigini ifade etti.

Kristersson, depremin ekonomik etkisinin tam olarak hesaplanamadigini ancak çok büyük oldugunu belirterek AB ve uluslararasi toplumun dayanismayla çok büyük fark yaratabilecegini söyledi.

"Acilari dindiremeyiz, canlari geri getiremeyiz ama dayanismamizi gösterebiliriz." ifadesini kullanan Kristersson, insani yardim ve yeniden insaya destek için Isveç olarak 500 milyon Isveç kronu (45 milyon avro) destek taahhüdünde bulunduklarini açikladi.

Kristersson, "Türkiye ve Suriye halkiyla dayanisma bugün sözlerden eyleme geçmeli. Bu yüzden bugün hepinizi buraya davet ettik." diye konustu.